Okunma

NASA’nın Orion Aracı’na Yeni Test!


27 Ağustos 2015 Perşembe 11:30
NASA’nın Orion Aracı’na Yeni Test!

Kısaca NASA olarak bilinen Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, 2011 yılından bu yana Orion Uzay Aracı’nın geliştirme projelerine devam ediyor. Son olarak yayınlanan bilgilerde, Amerika’da yapılan düşüş testinin sonuçlarına ilişkin görüntüler ve bilgiler aktarıldı.

Aktarılan bilgilere göre ise Orion isimli uzay aracı, söz konusu düşme testinden başarılı sonuçlar elde edebilmiş.

NASA’nın Orion aracı, çölde test edildi!

Kısaca hatırlatmak gerekirse NASA, Orion Uzay Aracı’nı, 2021 yılında yapılması planlanan, Mars’a insanlı uçuş görevi için kullanılması planlanan bir araç… Durumun bu denli uzun soluklu olması da, NASA’nın hiçbir detayı atlamadan titizlikle çalışmalarını sürdürmesi anlamına geliyor.

15-08/27/news_3-nasa-orion-uzay-araci-marsa-astronot-gorutecek-orion-testlere-devam-ediyor-2015.jpg

Bu bağlamda NASA, her türlü olası problemin sonuçlarına ulaşmak ve önlemlerini almak adına çalışmalar yapmayı sürdürüyor. Bu çalışmalardan en son yapılanı ise, NASA’nın Orion isimli uzay aracının, Mars yüzeyine herhangi bir paraşüt sorunu ile nasıl iniş gerçekleştirebileceği şeklinde oldu!

NASA ve Amerikan Ordusu, ortaklaşa çalıştı!

NASA’nın bu testi, Mars yüzeyine inmeden önce Orion’un, herhangi bir paraşüt açılmama problemi halinde, nasıl bir iniş gerçekleştirebileceğinin test edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması adına yapıldı.

NASA ve Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri ortaklığı ile gerçekleştirilen Orion’un düşüş testi, USAF bünyesinde bulunan C-17 tipi savaş uçağı yardımıyla hayata geçirildi.

15-08/27/news_1-nasa-orion-uzay-araci-marsa-astronot-gorutecek-orion-testlere-devam-ediyor-2015.jpg

C-17 uçağına yüklenen Orion, 35,000 fit yükseklikten, paraşütü kasıtlı arızalandırılarak Arizona Çölü’ne düşürüldü. Düşüş sonrası NASA mühendisleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda ise, olası bir Mars’ta yaşanacak benzer sorunda, Orion’un yeteri kadar dayanıklılık sağlayabileceği açıklandı.

15-08/27/news_2-nasa-orion-uzay-araci-marsa-astronot-gorutecek-orion-testlere-devam-ediyor-2015.jpg

Paraşüt problemi ile yaşanacak olası bir Mars yüzeyine düşüş olayında, öyle görünüyor ki Orion, yeterli dayanıklılığı sunabilir. NASA mühendislerinin bu testten sonra uzun uzadıya yapacakları analizler sonucunda da, gerekli görülen düzenlemeler ve güçlendirmeler ile Orion, insanlı Mars görevine bir adım daha yaklaşmış olacak.

:: NASA’nın, Orion Uzay Aracı ile Mars’a gerçekleştireceği insanlı görevi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce 2021 yılında bu görev, hayata geçirilebilecek mi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “NASA’nın Orion Aracı’na Yeni Test!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Abd vatandaşı olmak istiyorum ya

 2. SDN Okuru dedi ki:

  nasayı tebrik ediyorum güzel iş çıkarmışlar gerçekten…..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bizler duble yollar değil böyle gelişmeler istiyoruz…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Neyle besleniyorsun?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu araçlar çok fazla paralara yapılıyor diye biliyorum. Sırf düşme testi için o kadar parayı çöpe mi attılar yoksa sadece aracın kasasını mı düşürdüler?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar neler yapıyor chp zihniyeti ise hala heykel dikme peşinde

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlı uçuşta o düşüşten içeridekiler nasıl yara almadan kurtuluyor ki?

" NASA’nın Orion Aracı’na Yeni Test! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’nın Orion Aracı’na Yeni Test! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’nın Orion Aracı’na Yeni Test! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "