NASA, Perseverance’ın Mars’a iniş videosunu yayınladı


23 Şubat 2021 Salı 09:50
ABONE OL
NASA, Perseverance’ın Mars’a iniş videosunu yayınladı

NASA‘nın Mars‘ta gerçekleştirdiği son görev başarılı bir şekilde devam ediyor. Geçen hafta Perseverance ‘ın yüzeye güvenli inişinin fotoğraflarını yayınlayan ajans, şimdi de inişin kritik anlarına ait görüntüleri paylaştı.

Jezero Krateri’nde keşif alanı her geçen gün genişliyor

Görüntüler, Perseverance yüzeyden yedi mil yukarıda olduğunda başlıyor. Ayrıca video da, gezginin Mars atmosferine girişi sırasında onu koruyan ısı kalkanın düştüğü görülüyor.

Göreve ilişkin demeç veren NASA’nın vekili Steve Jurczyk yaptığı açıklamada, “Mars’a nasıl inildiğini ya da neden bu kadar zor olduğunu veya bunu yapmanın ne kadar havalı olacağını merak edenler için başka yere bakmanıza gerek yok. Görev yeni başlıyor ve şimdiden uzay keşif tarihindeki en ikonik görsellerden bazılarını sağladı. Bir aracı inşa etmek ve Kızıl Gezegene uçurmak için gereken olağanüstü mühendislik ve hassasiyet düzeyini pekiştiriyor. dedi.

Gezici, Mars’tan gelen seslerin ilk kaydını da yakalayabildi. Mikrofon iniş sırasında hiçbir sesi almamış olsa da, gezginin 20 Şubat‘ta ilettiği 60 saniyelik bir kayıt, birkaç saniyelik bir esinti içeriyor.

Ek olarak NASA, yetkililerin ve bilim adamlarının Perseverance ‘ın Jezero Krateri‘nde ilk birkaç günde yakaladığı video ve görüntüleri tartıştıkları bir brifingi canlı olarak yayınladı. Ayrıca ajans, inişten gelen 23 binden fazla görüntü dahil olmak üzere keşif aracından şu ana kadar 30GB‘tan fazla veri topladığını belirtti.

Gezici, bir nehir gölü olan kraterde antik mikrobiyal yaşamın gezgininin işaretlerini arayacak. Görev, sondaj yapmak için umut verici yerler buduğunda örnekler toplayacak. Ayrıca planın 2026‘da örnekleri dünyaya geri getirmek için başka bir görev olduğunu belirtelim.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
inanmıyorum
inanmıyorum
6 gün önce

inanmıyorum

" NASA, Perseverance’ın Mars’a iniş videosunu yayınladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA, Perseverance’ın Mars’a iniş videosunu yayınladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA, Perseverance’ın Mars’a iniş videosunu yayınladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
 2. 2 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
 3. 3 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
 4. 4 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
 5. 5 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
 6. 6 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği
 7. 7 Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık!
 8. 8 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
 9. 9 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
 10. 10 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!

Forumdan Son Başlıklar Tümü

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10