NASA’nın Raspberry Pi ile hacklendiği doğrulandı!


23 Haziran 2019 Pazar 10:02
NASA’nın Raspberry Pi ile hacklendiği doğrulandı!

Geçtiğimiz yıl birçok sızıntı ve iddia ile NASA verilerinin güvenlik açıkları konuşuluyordu. Ayrıca çıkan sızıntılara göre NASA Raspberry Pi ile hacklendi. Ve konu tekrar gündeme gelerek doğrulandı!

NASA Raspberry Pi ile hacklendi konusu netleşti!

NASA, Jet Propulsion Laboratory (JPL)’nin geçtiğimiz yıl siber saldırıya uğradığını açıklamıştı. Saldırganın, ucuz bir Raspberry Pi kullanarak uzay ajansının görevleriyle ilgili 500 MB veri çaldığını da doğruladı.

Raspberry Pi, genellikle yazılımla ilgili öğrencilerin veya hobi olarak uğraşanların ülkemizde de sık sık kullandığı kredi kartı büyüklüğünde bir bilgisayardır. Kredi kartı boyutundaki bilgisayar, bir retro oyun istasyonu gibi projeler için iyi bir kullanım sunabiliyor. Ancak bir bilgisayar korsanı Raspberry Pie için çarpık bir kullanım çözümlemiş ve NASA verilerini çalmış.

NASA, bir denetim raporunda, JPL’nin dış kullanıcıya ait olan birçok hesabı tehlikeye attığını ve ana görev sistemlerinden birinden yaklaşık 500 MB veri çalmak için kullanıldığını vurguladı.

NASA Raspberry Pi ile hacklendi konusu netleşti! - ShiftDelete.Net

Daha sonra bu durumun JPL tarafından değil, JPL ağına yetkisiz erişim sağlarken Raspberry Pi kullanan bir hacker tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Bilgisayar korsanı laboratuvarın ağında 10 ay boyunca tespit edilmeden kalarak bu süreçte 23 dosya çaldı.

Bu dosyalardan ikisi, Mars Bilim Laboratuvarı Misyonu ile ilgili, askeri ve uzay teknolojilerinin transferini kontrol eden uluslararası silahlardaki düzenlemeler hakkında bilgiler içeriyordu.

NASA Raspberry Pi ile hacklendi konusu netleşti! - ShiftDelete.Net (1)

Siber güvenlik ekibi, bilgisayar korsanını JPL’nin ağındaki kullanıcıların erişimine izin verilmeyen sistemlere ve uygulamalara girdiğinde yakaladı. Sistem yöneticileri, ağa eklenen aygıtları da doğru takip etmemesi, korsanın ağa derinden sızmasını ve uzun süre boyunca tespit edilememesine neden oldu.

Bilgi güvenliği analisti Mike Thompson Forbes’e, NASA ve laboratuvarları kurumun araştırma ve geliştirme çalışmaları nedeniyle bilgisayar korsanları için kazançlı bir hedef olduğunu belirtti. Ama NASA’nın bu sorunu çözdüğünü de ayrıca vurguladı.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “NASA’nın Raspberry Pi ile hacklendiği doğrulandı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Raspberrym ile ne yapacağımı buldum

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzaya gidoyonuz ama bir ağa sahip çıkamıyonuz yazık.

" NASA’nın Raspberry Pi ile hacklendiği doğrulandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’nın Raspberry Pi ile hacklendiği doğrulandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’nın Raspberry Pi ile hacklendiği doğrulandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?