Okunma

NASA’dan Gizemli Mars Keşfi!


23 Aralık 2015 Çarşamba 05:30
NASA’dan Gizemli Mars Keşfi!

NASA’nın başarılı Mars projesi Curiosity, Mars yüzeyinde yaptığı araştırmalarına devam ediyor. Bir nevi ayaklı laboratuvar konumunda olan Curiosity, Mars yüzeyinden aldığı numuneleri test ederek, sonuçları NASA’ya gönderiyor.

Son olarak ise Curiosity’nin analiz sonuçları belirli bir bölgede yer alan toprağın, silisli toprak olduğunu gösterdi!

15-12/23/news_2-nasa-dan-mars-aciklamasi.png

Mars, Dünya gibi bir geçmişe sahip olabilir!

Curiosity’nin elde ettiği bu yoğun silisli toprak örneği, Mars’ın geçmişi ile ilgili bilgi edinilmesi açısında büyük önem taşıyor. Her ne kadar Dünya’da silisli toprak çok sıradan bir bulgu olsa da, Mars yüzeyinde rastlanması heyecan oluşturdu. Zira Mars’ta yoğun silisli toprak barındıran bölgenin bulunması, o bölgenin geçmişinde tıpkı Dünya’daki gibi su rezervlerini bulundurduğu anlamına geliyor.

15-12/23/news_1-nasa-dan-mars-aciklamasi.jpg

Hatırlanacağı üzere NASA, daha önce Mars yüzeyinde sıvı su olduğunu düşündüklerini açıklamıştı. Ancak elde edilen bu yeni gelişme Mars araştırmalarını, Dünya ile benzerlik odağı doğrultusunda hızlandıracağa benziyor.

:: NASA’nın elde ettiği bu veriler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Mars, geçmişte Dünya koşullarına sahip bir gezegen miydi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “NASA’dan Gizemli Mars Keşfi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Fotograf çok güzel ama gizemli bir tarafı kalmadı artık her yerde bu tip çekilmiş fotografları görmek mümkün

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Marstan sonra daha baya gidilecek dunya var

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bence marsta hiç hqyat olmadı o kadar yeri kazdı o curiosty hiç insan kemiği çıktımı veya bi canlı kemiği yok o yüzden hayat beklemeyin ordan şuan tek canlı orda ki o robot

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlık büyüdükçe toprak küçülüyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Biraz teori üretecek olursak; Belki de Mars insanlığın asıl kaynağı idi kim bilir. Misal marsta bulunan suyu geçmişte dünyaya nakletmiş insanlık. 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  o zaman bizim geleceğimizde mars gibi olabilir

" NASA’dan Gizemli Mars Keşfi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’dan Gizemli Mars Keşfi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’dan Gizemli Mars Keşfi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "