Okunma

NASA roket parçalarında büyük hata!


01 Mayıs 2019 Çarşamba 17:00
NASA roket parçalarında büyük hata!

NASA roket parçalarında senelerdir süregelen büyük bir hata olduğu ortaya çıktı. NASA 20 yıldır çeşitli kurumlara yanlış roket parçaları göndererek kurumların hatalı ürünler üretmesine sebep oldu.

NASA roket parçaları hatalı üretildi!

NASA’nın “Orbiting Carbon Observatory” ve “Glory” misyonlarının lansmanları 2009 ve 2011 yıllarında yapıldı. İki fırlatmada başarısız oldu ve NASA fırlatma araçlarının arızalı olduğu açıklamasında bulundu.

Fakat sorun bu değildi. Orbital ATK,  Taurus XL adlı roketin üzerinde seyahat ederken bir bölümünün zamanla roketten ayrılması gerekiyordu. Ancak bu bölüm, komut verilmesine rağmen ana roketten ayrılmadı.

NASA bunun üzerine konu ile ilgili “Başlatma Hizmetleri Programı” (LSP) adında bir soruşturma dosyası açtı. LSP arızanın sebebini kısa süre içerisinde tespit etti. Buna göre hatanın sebebi NASA’nın hatalı aluminyum malzeme kullanması. Daha da önemlisi söz konusu soruşturma bir rezaleti de ortaya çıkardı. Buna göre aluminyum tedarikçisi Sapa Profiles Inc, yıllarca NASA’ya hatalı aluminyum sattı.

LSP yaptığı araştırmalara sonucu Sapa Profiles’ın hatalı ürünler ürettiğini ortaya çıkardı. NASA bu hata sebebiyle neredeyse 20 yıl boyunca hatalı roket parçaları üretti ve bunu farklı firmalara sattı. NASA’da kontrol sürecinin bu kadar zayıf olmasına sebep olarakta şirkette yeterli çalışan sayısının olmaması ve zaman kısıtlamaları nedeniyle ürünlerin çoğu zaman yeterli test edilememesi gösterildi.

Ayrıca Sapa Profiles bağımsız denetçilere de rüşvet verdi ve sahte sertifikalar düzenletti. Bu nedenle NASA roket parçalarını hatalı olarak senelerce satışta bulundurdu.

NASA Roket Fırlatma Hizmetleri Müdürü Jim Norman konu ile ilgili: “NASA tedarikçilerimize güveniyor. Kurumumuz her ürünü test edemiyor, bunu dışarıdaki birimlere yaptırıyor. Bazı bileşenlerinde direkt tedarikçiler tarafından test edilmesi için ekstra para ödüyoruz. Test sonuçları değiştirildiğinde, sertifikalar sahte olduğunda sonuçların başarısız olması kaçınılmazdır. Sapa Profiles’ın hataları bizim 700 milyon dolar kayba uğramamıza sebep oldu ve güveniniz sarsıldı. Konunun takipçisi olacağız.” dedi.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “NASA roket parçalarında büyük hata!”

 1. Anonim dedi ki:

  Hedef şaşırıp iranı vuracak sonra savaş çığırtkanlığı yapacaklar İran Devrim muhafızlarını da terörist ilan ettiler en son bişeyler olacak işte bunlar bahane üretecekler 11 eylülde ne oldu da Irak a girdilerse İran a kurulacak düzenekte öyle

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Geri zekalı mühendis sadece Tai de yok NASA dada varmış.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Geri zekalı mühendis sadece Tai de yok NASA dada varmış.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bugünkü falcon u neden haber yapmadınız

  1. Anonim dedi ki:

   Falcon u haber yapsaydik, ne kadar geri kaldigimiz bir kere daha ortaya cikacakti.

" NASA roket parçalarında büyük hata! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA roket parçalarında büyük hata! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA roket parçalarında büyük hata! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "