NASA SpaceX ile önemli bir anlaşmaya imza attı!


13 Nisan 2019 Cumartesi 13:00
NASA SpaceX ile önemli bir anlaşmaya imza attı!

NASA, Dünya’ya doğru gelen bir asteroitin yönünü hedeflenen yolundan saptırmak için DART adı verilen görevini duyurdu. Bu görev için NASA SpaceX ile 69 milyon dolarlık sözleşme imzaladı!

NASA SpaceX ile 69 milyon dolarlık sözleşme imzaladı!

Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) adı verilen görev için kinetik çarpma aygıtı olarak bilinen bir teknik kullanılacak. Bir veya daha fazla yüksek hızlı uzay aracının Dünya’ya yaklaşan astereoite çarptırılması ile asteroitin yörüngesinin değiştirilmesi planlanıyor.

Başarılı olursa, roket asteroiti Dünya’nın yörüngesel yolundan saptıracak. Ayrıca NASA, 2005 yılında Deep Impact göreviyle daha küçük bir ölçekte bunu başarabildiğini göstermişti. Hatta sonrasında bu durum farklı filmlere de konu olmuştu.

Bu görevin amacı, bir uzay kayalığının büyük bir şehre çarpma olasılığına karşın felaket yaratan bir etkinin önlenmesi için gereken reaksiyon zamanını azaltmak. Şu anda, Ulusal Bilimler Akademisi, daha küçük bir asteroitin saptırılması için bile bir-iki yıl arası bir uyarı süresi gerektireceğini düşünüyor.

NASA SpaceX ile 69 milyon dolarlık sözleşme imzaladı! ShiftDelete.Net1 (1)

Bu öngörü yüzlerce kilometre çapa sahip daha büyük asteroitler için 20 yıldan daha fazla bir zamana ihtiyacımız olabileceğinin göstergesi oluyor.

Çok fazla test verisine sahip olmadığımız için, kinetik çarpıcıların ne kadar işe yarayacağı net değil. 2021 Haziran‘ında, Dünya’dan sadece 11 milyon kilometre uzakta olacak olan asteroit için Kaliforniya‘daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Space Launch Complex 4E‘den bir Falcon 9 roketi fırlatılacak. Ve bu durumun sonuçlarını hep beraber görmüş olacağız.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “NASA SpaceX ile önemli bir anlaşmaya imza attı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bazılarına saçma gelebilir ama bu araştırmanın amacı bence herhangi bir asteroiti dünyanın istedikleri herhangi bir yerine yönlendirmelerinin imakınını ölçmek.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu müdahale bir nevi test niteliğinde. Yalnız unutulmaması gereken bir durum var. Roketin en küçük bir hesaplama hatasında o asteroid’in kendi yörüngesel dönüşüne etkisi ile hesaplanamayan bir rota oluşturmasına sebep olursa yandı gülüm keten helva diyebiliriz. Çok hassas bir dokunuş olacak. Not: Başarılar..

" NASA SpaceX ile önemli bir anlaşmaya imza attı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA SpaceX ile önemli bir anlaşmaya imza attı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA SpaceX ile önemli bir anlaşmaya imza attı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!