Okunma

NASA tekerleği yeniden icat ediyor!


26 Kasım 2017 Pazar 20:30
NASA tekerleği yeniden icat ediyor!

NASA tekerleği yeniden icat ederek yeni bir inovasyon başlatıyor. Örgülü yapıya sahip yeni NASA tekerleği, gezegen keşif araçlarını daha dayanıklı hale getirerek daha uzun süre çalışmalarını sağlayacak.

NASA tekerleği rover araçlarda kullanılacak

Mars rover aracı Curiosity, her ne kadar beklenenden daha başarılı olsa da tekerleğinin çabuk parçalanıyor olması bilim adamlarının çalışmalarına engel oldu. Bilim adamları bir sonraki gezegenler arası görevde böyle bir sorun yaşamamaya kararlı. NASA Glenn Research Laboratory, daha önceki tasarımlardan daha sert, özel hafıza alaşımından yapılmış yeni bir tel örgü lastik geliştiriyor. Yeni tekerleğin rover araçları için daha büyük, daha sağlam geziş ve daha uzun süreli çalışmaların önünü açacağı söyleniyor.

Dünya’da, pnömatik lastiklere sahip tekerleklerin etkisi kanıtlanmış durumda ancak Ay ve Mars bu konuda oldukça farklı. Daha da kötüsü geliştiriciler, yüzeyini tam olarak bilmediği bir yere göre tekerlek tasarlamaya çalışıyorlar.

NASA tekerleği

Tekerleğin geliştiricileri, örgü lastiklerin batmadan toprağa uyum sağladığını ve orta-yüksek hızlarda daha fazla yük taşıyabildiklerini belirtiyor. Tekerleğin sadece insansız roverlerda kullanılmayıp, uzayda insanlı araçlarda da kullanılması amaçlanıyor.

NASA’nın yeni tekerlek tasarımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" NASA tekerleği yeniden icat ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA tekerleği yeniden icat ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA tekerleği yeniden icat ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "