Okunma

NASA uzay aracı OSIRIS-REx büyük keşfe imza attı!


11 Aralık 2018 Salı 10:37
NASA uzay aracı OSIRIS-REx büyük keşfe imza attı!

NASA, büyük yankı uyandıran InSight inişinden sonra 101955 Bennu isimli asteroide gönderilen ve oradan bir numune alıp dünyaya geri getirilmek üzere planlanan OSIRIS-REx ile yeniden gündeme geldi. Paylaşılan rapora göre NASA uzay aracı, 101955 Bennu isimli asteroid ile ilgili oldukça önemli bir keşfe imza attı.

NASA uzay aracı OSIRIS-REx büyük keşfe imza attı!

101955 Bennu, ilk keşfedildiğinde, dünyaya çarpma ihtimalinden dolayı insanlık için büyük bir risk oluşturan asteroid olarak gündeme gelmişti. Daha sonrasında yapılan hesaplamalar sonucunda 2135 yılında Dünya’ya çok yakın bir mesafeden geçeceği, fakat olası bir çarpışma riskinin bulunmadığı açıklanmıştı.

Bildiğiniz üzere NASA uzay aracı OSIRIS-REx iki yıllık yolculuğunun ardından 3 Aralık Pazartesi günü ilk teması kurmuştu.  Keşfedilen 101955 Bennu asteroidinin yüzeyinde bir takım araştırmalar yürüten OSIRIS-REx, yürütmüş olduğu keşif çalışmalarında su kalıntılarına rastladı.  Dünya’dan yaklaşık olarak 122 milyon kilometre uzaklıkta olan 101955 Bennu asteroidinin yüzeyindeki kayaçlarda oksijen ve hidrojen moleküllerine rastlayan, OSIRIS-REx, uzayda yaşamın olup olmadığına dahil önemli bir keşfe imza atmış oldu.

NASA‘ya toplamda 800 milyon dolara mal olan uzay aracı çalışmalarını 2023 yılına kadar sürdürecek. Bu çalışmalar sonrasında toplamda 101955 Bennu üzerinden 4 kilogram ağırlığında kayaçlar getirecek olan uzay aracı, böylece uzayda yaşamın olup olmadığını gözler önüne serilecek.

Ayrıca buradan toplanan örnekler sayesinde Dünya’da yaşamın nasıl başlandığı ve güneş sistemimiz ile ilgili detaylı bilgilere de ulaşılması ön görülüyor.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “NASA uzay aracı OSIRIS-REx büyük keşfe imza attı!”

 1. Anonim dedi ki:

  şimdi sorulara gelelim 101000 km hızla giden bir göktaşına nasa osirix denen hayali bir uyduyu indirmiş ve örnekler toplayacakmış sonra oradan kalkıp 2 yıl sonra dünyaya gelecekmiş vay beeee, nasıl bir teknoloji kullanıyor acaba arkadaşlar nasanın yaptığı her açıklama her keşif yalan, daha geçen senelerde açıkladılar van allen kuşagını geçemiyoruz o bölgeyi geçmek için çalışmalar yapıyoruz falan filan böyle şeylerle kandırmayın kendinizi lütfen

 2. Anonim dedi ki:

  ” NASA” Uzay Araştırmalarında Amerika Devletini Diğer Büyük Devletler Karşısında Açıkara Önder ve Lider Konumda Olmasını Sağladı. Son Yıllarda Gerçekleştirdiği Başarılı Projelerle de “Uzay Ajansları” Arasında Birincilikten Ödün vermedi. Dünya İnsanlarının; Evren ve Yaratılış Hakkındaki Meraklarına Işık Tuttu, Çok Önemli Bilgiler Kazandırdı.

 3. Anonim dedi ki:

  sıkıntılı bir süreç

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sanırım uzaya değil de savaş ve silahlanmaya ayrılan parayı fakirlere ayırsalar demek istedin..cahillik diz boyu.. bilim sizin neyinize..evrende ne oluyor nerden geldik nereye gidiyoruz tabi bunlar akılcı insanin işi..siz bekleyin kıyameti..marstan mektup atarız..

  1. Ahmet dedi ki:

   Mars kalırsa mektup atarsin

 5. Anonim dedi ki:

  Şu uzaya harcadığınız paraları fakirlere harcasanız cennetlik olursunuz ama siz fani dünya da kıyametten kaçmak için yaşanak yer arıyorsunuz adı üzerinde kıyamet evren yok olacak

  1. sam_sam dedi ki:

   Senin bu teknoloji sayfasinda yerin yok…

  2. Anonim dedi ki:

   Herkes 80 bielemdin 100 yılda ölüyor zaten. Ne kaçması yahu.

" NASA uzay aracı OSIRIS-REx büyük keşfe imza attı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA uzay aracı OSIRIS-REx büyük keşfe imza attı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA uzay aracı OSIRIS-REx büyük keşfe imza attı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "