NASA uzay mekiği Mars’a doğru yola çıktı!


05 Mayıs 2018 Cumartesi 15:00
NASA uzay mekiği Mars’a doğru yola çıktı!

Mars’ı derinlemesine inceleyecek ilk NASA uzay mekiği, kırmızı gezegene(Mars) doğru yol almaya başladı. NASA’nın gönderdiği uzay mekiği, çeşitli şekillerde yeni bir tarihin başlangıcını simgeliyor.

NASA uzay mekiği, insanlık için yolda

Bu uzay mekiği, NASA’nın Mars yüzeyini bu kadar derin inceleyecek ilk aracı olma özelliğini taşıyor. Ayrıca InSight adlı uzay aracı, 2008’de gönderilen Phoenix’ten beri yüzeyde konumlanacak ilk araç olacak.

Phoenix’ten dört yıl sonra gönderilen The Curiosity ise Selfie çekmeyi seven bir gezgin görevi görüyordu. Ancak bu araç Mars’ta yaşamı araştırmak için büyük bir adım.

Twitter hesabından açıklama yapan NASA, gönderilen mekik için “İnsanlığın bir sonraki görevi” ifadesini kullandı.

 NASA’nın yeni uzay aracı, Mars depremlerini saptamak ve ısı akışını izlemek için yüzeye bir sismometre ve bir ısı sondası yerleştirecek. InSight26 Kasım’da gezegene ulaşacak.

Bu bulgular, Mars’ın kabuğunun kalınlığı gibi Mars yüzeyinin altında ne olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak. InSight’ın gönderdiği veriler, aynı zamanda gezegenlerin ve onların doğal uydularının nasıl oluştuğuna da ışık tutabilir.

InSight26 Kasım’da gezegene ulaşacak.
yazarCem Mildon

Teknoloji, spor ve kripto para gibi alanlarda çeşitli tecrübeleri ve girişimleri bulunan Cem, içeriklerini okuyuculara sunmaktan büyük zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" NASA uzay mekiği Mars’a doğru yola çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA uzay mekiği Mars’a doğru yola çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA uzay mekiği Mars’a doğru yola çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "