NASA uzayda geçiş üstünlüğü sağladı: SpaceX yol verecek


21 Mart 2021 Pazar 14:26
ABONE OL
NASA uzayda geçiş üstünlüğü sağladı: SpaceX yol verecek

Uzay çalışmaları ile NASA ve SpaceX tüm dünyanın gözlerini üzerine çekmiş durumda. Birbirleriyle veri paylaşımı konusunda anlaşma yaptıklarını doğrulayan iki kurum artık koordinasyon içinde çalışacak.

Uzay trafiği konusunda mutabakata varan kurumlar kapsamlı bir anlaşmaya imza attı. Fakat bu ortaklıkta yer alan bir madde, tüm dikkatleri üzerine çekti. Yapılan anlaşma kapsamında, uzayda iki kurumun aracı çarpışma rotasına girerse öncelik hakkı NASA’nın olacak. SpaceX’in ona yol vermesi gerekecek.

NASA uzay trafiğinde üstünlük elde etti

NASA, uzaydaki nesneler arasında yakın ve hızlı bir yaklaşımın risklerini belirleyen standart bir Bağlaç Değerlendirme sürecini kullanarak yörüngeye nesneleri fırlatan diğer varlıklarla zaten çalışıyor. Bununla birlikte, SpaceX ile yapılan bu anlaşma, olası bir çarpışmanın meydana gelmesini önlemek için önümüzdeki yıllarda aktif olarak birlikte çalışacaklarını garanti ediyor.

Anlaşma kapsamında NASA, SpaceX’e görevleri hakkında önceden bilgi verecek. Ayrıca olası bir çarpışmayı engellemek için yol hakkı önceliği NASA’da olacak.

NASA - SpaceX

SpaceX, NASA’ya yol verecek.

Şirket ayrıca NASA’nın Starlink’in otomatik kaçınma önlemlerini programlamak için sağladığı bilgileri de kullanacak. Böylece uydular ilk etapta kaçamak eylemler yapmak zorunda kalmayacak. Ek olarak SpaceX’in Starlink fırlatmalarının Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun yörüngesinin en yüksek ve en alçak noktalarının üzerinde veya altında minimum 5 kilometre mesafeye sahip olduğundan emin olması gerekecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan NASA Yönetici Vekili Steve Jurczyk şunları söyledi:

Toplum, küresel iletişim, navigasyon, hava durumu tahmini ve çok daha fazlası için alana dayalı yeteneklere bağlıdır. Ticari şirketlerin gittikçe daha fazla uydu fırlatmasıyla birlikte, hepimizin güvenli bir alan ortamı sağladığından emin olmak için iletişimi artırmamız; veri alışverişinde bulunmamız ve en iyi uygulamaları oluşturmamız kritik önem taşıyor.”
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
arjen
arjen
28 gün önce

peki bu ne işe yarayacak

" NASA uzayda geçiş üstünlüğü sağladı: SpaceX yol verecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA uzayda geçiş üstünlüğü sağladı: SpaceX yol verecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA uzayda geçiş üstünlüğü sağladı: SpaceX yol verecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!