Okunma

NASA uyduları çöplükten kurtaracak


06 Ekim 2019 Pazar 13:19
NASA uyduları çöplükten kurtaracak

Uyduların manevra yapmasını sağlayan yakıtlar genellikle tükendiği zaman bu uydular uzaydaki çöplüğe karışıyor. NASA ve Northrop bu soruna bir çözüm geliştirdi. Artık yakıtı biten uyduları tekrardan göreve dahil edebilecek bir uzay aracı geliştirdi. İlk fırlatma tarihi 9 Ekim olarak belirlenmiş durumda.

NASA ve Northrop iş birliği yaptı

Normalde uydulara çok fazla yakıt doldurulmuyor çünkü bu durum onların fırlatma işlemlerini oldukça maliyetli yapıyor. Bu yüzden en uygun düzeyde yakıt kullanılıyor. Uydular uzay çöplüklerinden kaçabilmek ve yörünge değiştirebilmek için sıvı yakıta ihtiyaç duyuyor. Northrop Grumman ve NASA, 9 Ekim’de bir Rus roketinde bulunan “türünün ilk” yakıt ikmali yapabilen gemisi Mission Extension Vehicle‘yi uzaya gönderiyor.

NASA ve Northrop - 1

Açılışı MEV-1 yapacak ve üç ay içinde Intelsat uydusuyla birleşecek. Bu uyduya beş yıl boyunca hizmet sağlayacak. Ondan sonra diğer uydulara yardım edebilecek. Uzay aracının içerisindeki yakıt 10 yıl sürecek şekilde tasarlandı. Bu sayede birçok uyduya yardım etmesi bekleniyor.

İkinci uzay aracı olan MEV-2, 2020’de başka bir Intelsat uydusuna yardım edecek ve MEV-1 ile aynı miktarda yakıtla uzaya fırlatılacak. Tahminlere göre, her iki MEV uzay aracı da mevcut coğrafi uydularının yüzde 80’ini sabitleyecek performansa sahip.

MEV programı hızlanırsa NASA bu hizmetleri satın alabilir. NASA, düşük dünya yörüngesindeki uydulara yakıt ikmali yapmak istediği gibi yörünge içi servis teknolojisi üzerinde de çalışıyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “NASA uyduları çöplükten kurtaracak”

  1. antigravity74100 dedi ki:

    Yakın gelecekte uyduların yakıt ikmaline gerek kalmayacak. Güneş enerji panellerinin ürettiği elektrikle anti yerçekimi motorlarını çalıştırmaları yeterli olacak.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Bu iyi bir fikir. Uzay hem çöplük olmaktan kurtulur hemde maliyetler düşer. Tebrikler. .

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Uzayda ikmal ben Shell olsam sponsor olurdum.

" NASA uyduları çöplükten kurtaracak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA uyduları çöplükten kurtaracak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA uyduları çöplükten kurtaracak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "