NASA, 9 Gezegende Hayat Buldu!


14 Mayıs 2016 Cumartesi 13:30
NASA, 9 Gezegende Hayat Buldu!

NASA’nın Kepler Teleskobu, Güneş Sistemi’nin dışında yer alan bugüne kadar bilinmeyen 1248 gezegenin keşfinde bulunduklarını açıkladı.

NASA, Güneş Sistemi dışında varlıkları tespit edilen 1248 gezegenin dokuzunun ise yaşamaya elverişli koşullara sahip olduğunu söyledi.

16-05/14/nasa-keplerspacetelescope-artistconcept-20141027.jpg

“Diğer Gezegenlerdeki Yaşama Dair Temel Olacak”

NASA Astrofizik Bölümü Direktörü Paul Hertz, yaşama elverişli koşullara sahip 9 gezegenin bulunması konusunda yaptığı açıklamada, keşfedilen söz konusu gezegenlerin var olan araştırmalardaki gezegen yaşamlarına ilişkin çalışmalara temel olacağını ifade etti.

Dünya dışında başka bir yerde yaşamın varlığına dair ümitlerinin arttığını belirten Hertz, yakın zamanda bir başka dünyanın keşfinde bulunulabileceğini sözlerine ekledi.

16-05/14/nasa-defend-earth-asteroid-threats-1463201160.jpg

Bulunan Gezegenler Sınıflandırıldı

Keşfi gerçekleştirilen 1248 gezegen NASA tarafından çeşitli kriterlere tabi tutularak sınıflandırılma yoluna gidildi.

Bunlardan 550 tanesi kayalık gezegen olarak adlandırılırken dokuzunun ise kendi güneşlerinin etrafında sıvı suyun oluşuma elverişli olacak mesafede olduğu belirtildi.

NASA günümüze kadar 5 bin gezegenin keşfinde bulundu. 5 bin gezegenin 2325 tanesi ise Kepler Uzay Teleskobu aracılığıyla keşfedildi. Keşfi gerçekleştirilen gezegenlerden 550 tanesinde ise dünyaya benzer arazi koşullarına rastlandı.

:: Uzayda, dünya ve insan ırkı haricinde yaşam olduğuna inanıyor musunuz? 
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

33 yorum - “NASA, 9 Gezegende Hayat Buldu!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  obamanın toplantısında uzaylı görülmüş

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaşam bulundu derken, yaşam olabilecek yerler kastedilmiş, haberi çarpıtmayın

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu dünyada yaşamayı beceremiyoruz… diger gezegenleride kirletmeye gerek yok.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  9 gezegende hayat olabilir cümlesini nasıl "9 gezegende hayat bulundu" olarak ifade ediyorsunuz

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Onlar bizi buldu bence biz onlari bulmadan yillar ince ikinci dunya savasi sirasinda. Dua edelimde onlar yayilma geregi duymasinlar. Biz bu gezegenden 100 sene daha baska bir yere gidemeyiz. Teknolojimiz cok geri, hala fosil yakittan kurtulamadik. Enerji icin birseyleri yakmamiz gerekiyor.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  ölüm ne o zaman yalansa adem ile avva nasıl topraktan yaratıldı açıkla o zaman çok bilmiş dinsiz sdn okuru seni

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Ziyaretçi onlar araştırır. Senin gibi boş insanlar böyle oturduğu yerden bol keseden sallar

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Simdiye kadar milyarlarca yildiz, gezegenlerde dunyadaki gibi bi yasam alani bulunamadi. Bu bulunan gezegenlerde net yasam olabilir denilmiyor. Belki yasam icin sartlar uygun olabilir deniliyor. Bu gezegnlere ulasmak ise saatte 100000 km hiz giden arac ve yakiti sorunu cozulse dahi hicbir omur yetmez.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Simdiye kadar milyarlarca yildiz, gezegenlerde dunyadaki gibi bi yasam alani bulunamadi. Bu bulunan gezegenlerde net yasam olabilir denilmiyor. Belki yasam icin sartlar uygun olabilir deniliyor. Bu gezegnlere ulasmak ise saatte 100000 km hiz giden arac ve yakiti sorunu cozulse dahi hicbir omur yetmez.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Hala tanrının varlığına inanıyomusunuz kıyamet falan hepsi yalan tanrı evrenin ve doğanın kendisi kıyametide insanlar kendi elleriyle getiriyo neden tüm bilim adamları ateist sorgulayın

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  O dokuz gezegenden Arsa almak istiyorum nereye başvurmalıyım.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunların hepsi İskandinav mitılojisine gönderme.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bakalım neler olacak

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  afferin nasaya, tüm amerikalıları da alın bi gidin artık

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  sizin inanmamaniz bu haberi sunan kisiye saygisizlik yapilmasi gerektigi manasina gelmiyor sizi mankafalar. Biraz saygi gösterip düzgün bir uslupla fikirlerinizi yazin. Daha iyi olmaz mi…

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Acaba mastta arsami alsak bakarsin ilerde degerlenir. Zaten yakinda dunyadan baska bi gezegene yerlesip kendi yeni dunyasini yaratacak insanoglu

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Boş işlerlerle uğraşıyorlar. O kadar masrafa değmez. Afrikada millet açlıktan ölüyor bunların uğraştığı şeye bak. Dünya senin neyine yetmiyor bir de dünya dışırda gezegen arıyorsun.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Oooo desenize 9 gezegene yayilacagiz atiyorum telefonla marstan uranusu arayip emmoglu aksam size geliyoruz kalkanlari acik tutun diyecegiz guzelmis 🙂

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Tmm inandık

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  kuran'da; insan evladi bu yer yüzunde yaratildi ve bu yer yuzunde kiyameti tadacak. diye yer verilmiştir açik ve net bir şekilde. bulsada hiç bir zaman gidielcek teknoloji olmaz.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  bu guzeldi 🙂

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu çeviriyi bilerek bu şekilde yaptıysanız ayıp, yanlışlıkla yaptıysanız komik. Hayat değil, bildiğimiz hayat standartlarına (su, atmosfer, sıcaklık vs) uygunluk ihtimali bulundu. Uygunluk bile değil, ihtimali.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Yav heheeeee hikaye bunlar laf var icraat yok

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Çünki şu kesafetli ve ruha münasebeti az olan topraktan ve şu küduretli ve nur-u hayata münasebeti pek cüz'î olan sudan, mütemadiyen hummalı bir faaliyetle, letafetli hayatı ve nuraniyetli zevil-idraki halkeden Fâtır-ı Hakîm, elbette ruha çok lâyık ve hayata çok münasib, şu nur denizinden ve hattâ şu zulmet bahrinden, şu havadan, şu elektrik gibi sair madde-i latifeden bir kısım zîşuur mahlukları vardır.Hem pekçok kesretli olarak vardır.Sözler – 505

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Çünki madem kâinatta en mühim netice hayattır ve en ziyade intişar eden ve kıymetdarlığı için nüshaları teksir edilen ve zemin misafirhanesini, gelip geçen kafilelerle şenlendiren zîhayatlardır ve madem Küre-i Arz, bu kadar zîhayatın enva'ıyla dolmuş ve mütemadiyen zîhayat enva'larını tecdid ve teksir etmek hikmetiyle her vakit dolar boşanır ve en hasis ve çürümüş maddelerinde dahi kesretle zîhayatlar halkedilerek bir mahşer-i huveynat ***** madem hayatın süzülmüş en sâfi hülâsası olan, şuur ve akıl; ve latif ve sabit cevheri olan ruh; Küre-i Arzda gayet kesretli bir surette ***** Küre-i Arz, hayat ve akıl ve şuur ve ervah ile ihya olup öyle şenlendirilmiş.Elbette Küre-i Arzdan daha latif, daha nuranî, daha büyük, daha ehemmiyetli olan ecram-ı semaviye ölü, camid, hayatsız, şuursuz kalması imkân ***** gökleri, güneşleri, yıldızları şenlendirecek ve hayatdar vaziyetini verecek ve netice-i hilkat-i semavatı gösterecek ve hitabat-ı Sübhaniyeye mazhar olacak olan zîşuur, zîhayat ve semavata münasib sekeneler, herhalde sırr-ı hayatla bulunuyorlar ki, onlar da ***** – 108

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  "Hayat" değil"Hayata esas olabilecek suyun var olma ihtimali" ile ilgili bir şeyler bulmuşlarAtmayalım lütfen

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Allah israf etmeye sevmez.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Yav hehèee

" NASA, 9 Gezegende Hayat Buldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA, 9 Gezegende Hayat Buldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA, 9 Gezegende Hayat Buldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk! Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk!
 2. 2 Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı
 3. 3 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7
 4. 4 Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik! Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik!
 5. 5 Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video) Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video)
 6. 6 MediaMarkt dev televizyon indirimlerini başlattı! MediaMarkt dev televizyon indirimlerini başlattı!
 7. 7 Performans canavarı en güçlü 11 mobil işlemci! Performans canavarı en güçlü 11 mobil işlemci!
 8. 8 Galaxy Note20 serisine yakından baktık! Galaxy Note20 serisine yakından baktık!
 9. 9 Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler! Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler!
 10. 10 YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak?