NASA Yeni Bir Gezegen Daha Keşfetti!


08 Temmuz 2016 Cuma 07:00
NASA Yeni Bir Gezegen Daha Keşfetti!

Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi NASA, 3 tane yıldızı bulunan yeni bir gezegenin keşfinde bulunduklarını açıkladı.

Kütle olarak Güneş Sistemi’ndeki en ağır gezegen Jüpiter’den 4 kata kadar daha ağır olduğu belirtilen gezegen HD 131399Ab adıyla etiketlendi.

Yaklaşık 16 milyon yaşında olduğu ifade edilen HD 131199Ab, 1,070 Fahrenayt(580 Santigrat) derece sıcaklığa sahip durumda.

Global News‘de yer alan habere göre araştırmacıların yeni keşfedilen gezegenin Güneş Sistemi’nden 340 ışık yılı uzak olduğunu hesapladıkları dile getiriliyor.

16-07/08/image_1688e-ybp1194b.jpg

Yeni gezegen farklılıklara sahip

Yeni gezegen, Şili’nin kuzeyindeki Atacama Çölü’ndeki Avrupa Güney Gözlemevi‘nde NASA araştırmacılarından Dr. Daniel Apai, University Of Arizona doktora öğrencisi Kevin Wagner tarafından keşfedildi.

University Of Arizona Astronomi Ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi NASA Baş Araştırmacılarından Dr. Daniel Apai konuyla ilgili yaptığı açıklamada, keşfedilen gezegenin doğrudan gözlenebilen nadir öte gezegenlerden biri olduğunu, gezegenin sahip olduğu yapılandırmasıyla çağdaş sürümlerinden farklı nitelikler taşıdığını kaydetti.

Araştırmacılar yeni gezegenin, bilgisayar simülasyonlarının göstergelerinin gezegeni hem istikrarlı hem de istikrarsız hale sokmasıyla gezegenin farklı bir dinamik yapıya sahip olduğunun altını çizdiler.

:: NASA’nın gelecek süreçteki uzay çalışmalarının, uzaya dair kafalardaki hangi soru işaretlerini kaldırabileceğini düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “NASA Yeni Bir Gezegen Daha Keşfetti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bence diğer gezegenlerdede hayat var az kaldı a gayret nasa bulacaksın ınanıyorum 🙂

" NASA Yeni Bir Gezegen Daha Keşfetti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA Yeni Bir Gezegen Daha Keşfetti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA Yeni Bir Gezegen Daha Keşfetti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT
 2. 2 Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT! Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT!
 3. 3 iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son! iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son!
 4. 4 Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma
 5. 5 Isırılmış elma logosu nereden çıktı? Isırılmış elma logosu nereden çıktı?
 6. 6 Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor! Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor!
 7. 7 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar
 8. 8 Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe
 9. 9 Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak! Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak!
 10. 10 Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video) Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video)