Okunma

NASA Yeni Yaşam Alanları İstiyor!


21 Nisan 2016 Perşembe 08:00
NASA Yeni Yaşam Alanları İstiyor!

Bilindiği gibi NASA, ilk insanlı Mars görevi için ilk prototipleri 2018 yılında hazırlamayı planlıyor. Akabinde başarılı test sonuçları elde edilirse de, 2020 tarihinde ilk insanlı Mars uçuşu yapılabileceği tahmin ediliyor.

Mars görevine yaklaştıkça NASA, farklı konularda da çalışmalarına hız katmış gibi görünüyor. Zira 2016 yılında aldığı bütçe desteği ile de NASA, yeni bir çağrıda bulundu!

16-04/21/news_1-nasa-koloni.jpg

NASA, uzay habitat yapıları istiyor!

Açıklanan bilgilere göre; Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, özel şirketler veya bilim insanları tarafından, Mars’ta oluşturabilecek bir yaşam alanı alternatifleri bekliyor.

Dünya üzerindeki yaşam alanlarından ziyade, Mars yüzeyinde ve Mars’a gidiş sürecinde pratik ve verimli yaşam alanları gereksinimi doğuyor. Bu bağlamda da farklı bakış açıları ve tasarımları aranıyor.

Daha önceleri NASA’nın buna benzer bir isteğine cevap veren şişebilir yaşam ünitesi konsepti duyurulmuştu. NASA’nın yeni beklentileri de bu ve yerleşik yaşam için benzer alternatif yaşam üniteleri üzerine şekillenmiş.

16-04/21/news_2-nasa-mars-koloni-yasam-unitesi.jpg

Öyle görünüyor ki, Mars’a insan göndermek bir yana dursun, Mars üzerinde uzun soluklu koloni oluşturma düşünceleri de bulunuyor. Zira bu ve buna benzer farklı istekler, zaman zaman dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor.

:: NASA’nın bu alternatif yaşam ünitesi arayışı ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “NASA Yeni Yaşam Alanları İstiyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  marsta kılınan namaz kabul olurmu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hadi bakalım marsta neler yapabilecekler…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ne güzel herkes gidecek buralar bize kalacak 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Millet ne ile uğraşıyor ama buda neyin nesi ***** olan şudur ki; hocam ağzıma sinek kaçtı orucum bozulur mu?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bizlerde hala alevi-kürt-türk meseleleri ile uğraşalım 🙁

" NASA Yeni Yaşam Alanları İstiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA Yeni Yaşam Alanları İstiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA Yeni Yaşam Alanları İstiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "