NASA’daki kadın astronotlar bir ilke imza atacak


05 Ekim 2019 Cumartesi 19:00
NASA’daki kadın astronotlar bir ilke imza atacak

Geçen mart ayında kadın astronotlar ile Ay’da gerçekleştirilecek olan yürüyüşü gerekli ekipmanların sağlanamaması nedeniyle ertelenmişti. NASA yaptığı yeni bir açıklama ile artık gerekli ekipmanlara ve donanımlara sahip olduğunu kadın astronotların da Ay’a çıkabileceğini aktarıyor.

Bu ay kadın astronotlar Ay yürüşünü yapabilir

NASA bu yıl astronotların Ay’a çıkışının 50’inci yılını kutluyor. Bu kapsamda duyurulan kadın astronotların Ay yürüyüşü, ilk duyurulduğu anda bilim dünyasını heyecanlandırmıştı. Ancak bir süre geçtikten sonra bu yürüyüş kadın astronotlara gerekli ekipmanların sağlanamamasıyla ertelendi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun gerekli ekipmanları kadınlara sağlayamaması şaşkınlık yaratırken, eleştiri oklarına da hedef olmuştu.

Kadın astronotlar

Ancak nihayet NASA’dan bir açıklama geldi. Kadın astronotlar Christina Koch ve Jessica Meir, 21 Ekim tarihinde ilk kadın astronot Ay yürüyüşüyle tarih yazabilirler. Kadınların bu uzay yürüyüşüne katılıp katılmayacağı henüz kesin değilse de gerekli boyuttaki kıyafetlerin kadınlar için sağlanmış olması bu ayın son haftasında gerçekleştirilecek olan göreve katılabileceklerine işaret ediyor.

Ay’a çıkan kadın astronotlar fikri oldukça keyif verici

Jessica Meir, yaklaşmakta olan yürüyüş için heyecanlı olduğunu ve uzay yürüyüşünü gerçekleştirmek için tam donanımlı olduklarını aktardı. Erkek astronotlarla ortak kombinasyonlarının olduğunu söyleyen Meir, son görevin gerçekleşememesinin bir talihsizlik olduğunu ama nihayet kadın astronotlara uygun boyutta giysilerin temin edildiğini bildirdi.

NASA, kadın astronotlar için uzay kıyafetlerinin boyutlarının büyük olmasından kaynaklı olarak görev değişikliği yapmış, Jessica Meir bu uzay yürüyüşüne dahil etmemişti. Bir kadın tarafından en uzun tek uzay uçuşunu gerçekleştirme rekorunu kırmaya çalışan Christina Koch ise kadınların başarısının ve temsilinin öneminin bir kez daha altını çizmişti.

Bu gelişmelerin ardından NASA yaklaşan uzay yürüyüşünün detaylarını resmi Twitter hesabından paylaştı. Meir, yürüyüşler sırasında, güç kaynağının olası sorunlarla karşılaşmaması için, daha iyi korunmasını sağlayacak yeni lityum iyon pillerle geliştirileceğini belirtti. Söz konusu uzay yürüyüşüne ise astronotlar Andrew Morgan ve Luca Parmitano da uzay yürüyüşlerine katılacak.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “NASA’daki kadın astronotlar bir ilke imza atacak”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  O değilde uzaya çıkarken üzerlerindeki G kuvveti varya… Videoları izledim çok enteresan birşey, her yiğidin harcı değil ona alışmak.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne oldu şimdi. Kadınlar zafer mi kazanmış oldu.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Tiyatro ya hazır olun.

" NASA’daki kadın astronotlar bir ilke imza atacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’daki kadın astronotlar bir ilke imza atacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’daki kadın astronotlar bir ilke imza atacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık! Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık!
 2. 2 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 3. 3 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 4. 4 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 5. 5 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 6. 6 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 7. 7 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 8. 8 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 9. 9 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 10. 10 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme