Ingenuity Mars’a indi: Tarihi uçuşa artık hazır


05 Nisan 2021 Pazartesi 13:20
ABONE OL
Ingenuity Mars’a indi: Tarihi uçuşa artık hazır

NASA’nın Ingenuity helikopteri, Persevarance kızıl gezegene indiğinden beri aylarca aracın içinde saklandı. Yuvasından çıkıp Mars yüzeyine yerleşen helikopter artık tarihi uçuş için gün saymaya başladı.

Uzay ajansının 4 Nisan Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamaya göre, NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity, ana gemisi Persevarance aracından ayrıldı. 471 milyon kilometrelik yolculuktan sonra helikopter ilk kez kendi ayakları üzerinde durdu. İlk uçuşu için ise yaklaşık bir hafta süre kaldı.

Başka bir gezegene gönderilen ilk helikopter: Ingenuity

Günlerdir Ingenuity’i Mars yüzeyine yerleştirmek için hazırlıklar yapılıyordu. Yaklaşık dört kilo ağırlığında ve güneşten enerji alan helikopterin yüzeye oturması NASA tarafından duyuruldu. Açıklamalara göre soğuk Mars gecelerinde sistemleri sıcak ve çalışır durumda tutmak için dahili bir şarj edilebilir batarya hazırlandı. Uzay ajansı Ingenuity’nin Perseverance’a bağlandığını, çünkü helikopterin ısınmak için aracın nükleer güç sistemini kullandığını söyledi.

Ingenuity

NASA, Ingenuity’nin Mars yüzeyine oturduğunu paylaştı.

Ingenuity şimdi sistemini sıcak tutmak için dahili ısıtıcıdan yararlanmaya başladı. Bu ısıtıcı -130 Fahrenheit seviyesine kadar soğuklarda iç mekanı yaklaşık 45 derece sıcak tutuyor. Bu ısı oranıyla beraber pil ve hassas elektronik parçaların bileşenleri olası tehlikelere karşı korunuyor. 85 milyon dolara mal olan araç şimdiye kadar başka bir gezegene gönderilen ilk helikopter oldu.

Ingenuity’nin ilk uçuşu 11 Nisan’da olacak

NASA’nın paylaştığı bilgilere göre Ingenuity ilk uçuşunu 11 Nisan’da gerçekleştirmeyi planlıyor. Helikopterin yaptığı testler sonucunda toplanan veriler 12 Nisan tarihinde ancak Dünya’ya ulaşacak. Uzay ajansı, görev başarılı olduğu takdirde kızıl gezegende yaşam arayışı konusunda bir sonuca ulaşmayı umuyor.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 gün önce

Dilerim faydalı ve kapsamlı veriler elde eder. Bu uçuş daha detaylı yüzey incelemesi ile birlikte karanlık vadi krater gibi kısımlarda detay bilgi açısından çok daha verimli inceleme şansı verecektir. Yaşam olmasa dahi suni bir geçici yaşam alanı oluşturulabilir. Tabi en önemli kaynak olan suyun da bir şekilde bulunup dönüştürülebilir olması koşulu ile.

" Ingenuity Mars’a indi: Tarihi uçuşa artık hazır konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ingenuity Mars’a indi: Tarihi uçuşa artık hazır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ingenuity Mars’a indi: Tarihi uçuşa artık hazır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!