NASA teknolojisi bisiklet lastiklerinde


24 Mart 2021 Çarşamba 14:49
ABONE OL
NASA teknolojisi bisiklet lastiklerinde

NASA, 50 yıldan fazla bir süredir gelişmiş teknolojisini günlük ürünlere aktarmaya devam ediyor. Zaman içerisinde uzay ajansının geliştirdiği malzemeler, hafızalı köpük şiltelerden akıllı telefon ve dijital kamera görüntü sensörlerine kadar her şeye sızdı.

Bu nedenle, çığır açan lastik teknolojisinin NASA yan ürünleri olarak adlandırılan uzun listeye eklenmesi sadece bir zaman meselesiydi. Smart adlı bir girişim, Metl ismindeki bisiklet lastiği için, Ay ve Mars gezicilerine özel tasarlanmış olan havasız şekil hafızalı alaşım (SMA) lastik teknolojisini kullanarak bu alanda bir ilke imza attı.

Lastik, önümüzdeki yıllarda kullanıcılara sunulacak

Şişirme gerektirmeyen ve birbirine bağlı yaylardan oluşan Smart’ın, süper elastik lastiklerin engebeli arazilere dayanacak şekilde titanyum gibi yapıldığı iddia ediliyor. NASA teknolojisini kullanan lastiklerin, çevre bilincine sahip bisikletçilerin sürüş beklentisini cezbedeceği düşünülüyor.

NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi, orijinal olarak SMA’yı, tipik elastik pnömatik lastik malzemesini şiddetli tersinir gerilme ve deformasyona dayanabilen bellek alaşımlarına dönüştürerek geliştirdi.

Bu sayede NASA mühendisleri, delinmelerle mücadele etmek için düzensiz ay ve Mars arazisine esnek bir şekilde uyum sağlayabilen ve orijinal şekline geri dönebilen, gelişmiş kontrol sağlayan bir lastik yaratmayı başardı. Daha sonra ise doğal olarak, tüm bu işlevlerin arazi bisikletine hitap ettiği ortaya çıktı.

Smart, NASA onaylı bir girişim olarak, önümüzdeki yılın başlarında tüketicilere sunulması planlanan Metl lastiği konusunda uzay ajansı ile yakından çalışıyor. Ek olarak Smart lastiklerinin ilerleyen dönemlerde arabalarda da kullanılacağı düşünülüyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" NASA teknolojisi bisiklet lastiklerinde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA teknolojisi bisiklet lastiklerinde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA teknolojisi bisiklet lastiklerinde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!