Okunma

NASA’nın TESS keşif uydusundan ilk fotoğraf geldi!


19 Mayıs 2018 Cumartesi 15:00
NASA’nın TESS keşif uydusundan ilk fotoğraf geldi!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA‘nın Nisan ayının ortalarında uzaya gönderdiği TESS (Transition Exoplanet Survey Satellite) keşif uydusu görevini yapmaya devam ediyor. Uzayın boşluklarında bir aydır nöbetine devam eden uydudan ilk defa NASA’ya bir fotoğraf gönderildi.

TESS keşfedilmeyi bekleyen gezegen avında!

Galaksimizin güney düzlemi boyunca yer alan bir bölümünü içeren TESS‘in bu ilk fotoğrafı NASA‘yı heyecanlandırdı. Elon Musk‘ın şirketi SpaceX‘in sahip olduğu Falcon 9 roketi ile beraber uzaya gönderilen keşif uydusunun ana amacı yeni yıldız ve gezegenler keşfetmek.

Bu keşif faaliyetleri sırasında Dünya ile bir çok fotoğraf paylaşma amacıyla üzerinde 4 adet çok yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekebilen makineler bulunuyor. Bu makineler ile aynı zamanda yıldızların parlaklığı sürekli gözlemlenerek büyüklükleri de ölçülebilecek.

tess

TESS‘in gönderdiği bu ilk resim ise üzerindeki dört makineden sadece biriyle çekilmiş durumda. NASA yetkilileri fotoğrafta tam 200 bin yıldız olduğunu ifade ediyorlar. Haziran ayında daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve daha detaylı bilgiler ile geleceği söylenen bu keşif aracı için NASA Bilim Misyonları Direktörü Thomas Zurbuchen “Evrende yalnız olup olmadığımızı keşfetmek için hiç bu kadar yakın olmamıştık” ifadelerini kullandı.
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “NASA’nın TESS keşif uydusundan ilk fotoğraf geldi!”

  1. EsmeR dedi ki:

    Gizemi İçinde Görebilene Ne Mutlu İlimi İçinde Okuyabilenede Ne Mutlu

  2. Anonim dedi ki:

    Uzay…. Eşsiz bir manzara!

" NASA’nın TESS keşif uydusundan ilk fotoğraf geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’nın TESS keşif uydusundan ilk fotoğraf geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’nın TESS keşif uydusundan ilk fotoğraf geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "