Nasa’nın yeni görevi için seçtiği astronotlar belli oldu


14 Şubat 2021 Pazar 18:00
ABONE OL
Nasa’nın yeni görevi için seçtiği astronotlar belli oldu

Tüm dünyanın rekabet ortamı haline gelen uzay görevlerine; ülkemiz de geçtiğimiz haftalarda açıkladığı Milli Uzay Programı‘yla dahil oldu.

NASA‘nın, Crew Dragon uzay aracını Uluslararası Uzay İstasyonu‘na dördüncü mürettebat rotasyon uçuşunu gerçekleştirmek amacıyla; belirlediği iki mürettebatın kim olduğu belli oldu.

NASA bu görev için birini önceden uzaya giden kişi arasından seçti

NASA’nın seçtiği astronotlar Kjell Lindgren ve Bob Hines; Crew-4 görevi için sırasıyla uzay aracı komutanı ve pilot olarak görev yapacak. Ek mürettebat üyeleri ise gelecekte ajansın uluslararası ortakları tarafından görev uzmanı olarak görevlendirilecek.

Misyonun, Florida’daki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi‘ndeki Launch Complex 39A’dan bir Falcon 9 roketiyle 2022‘de fırlatılması bekleniyor. Lindgren, Hines ve uluslararası mürettebat üyeleri, uzun süreli bir konaklama için uzay istasyonunda bir keşif ekibine katılacaklar.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/02/nasanin-yeni-gorevi-icin-sectigi-astronotlar-belli-oldu-1.jpgKjell Lindgren‘in 2015 yılında Expeditions 44 ve 45 görevleri için uzay istasyonunda 141 günlük kalışının ardından ikinci uzay yolculuğu olacak. Hava Kuvvetlerinin ailesinin eski bir üyesi olan bu astronot İngiltere’de yaşıyor.

ABD Hava Kuvvetleri Akademisi’nden biyoloji alanında lisans ve Colorado Üniversitesi’nden tıp diploması alan Lindgren 2009’da astronot olarak seçilmeden önce uzay mekiği ve uzay istasyonu görevlerinde yer alan uçuş cerrahıydı. Aralık 2020’de NASA, onu yaklaşmakta olan ay görevlerinin önünü açmaya yardımcı olan; Artemis astronot ekibinden biri olarak görevlendirdi.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/02/nasanin-yeni-gorevi-icin-sectigi-astronotlar-belli-oldu-4.jpg

ABD Hava Kuvvetleri’nde yarbay Bob Hines; 2017 yılında astronot olarak seçildi ve diğer astronotun aksine uzaya ilk yolculuğunu yapacak. Boston Üniversitesi’nden havacılık ve uzay mühendisliği alanında lisans derecesi ile mezun olan Hines; aynı zamanda Hava Kuvvetleri Test Pilotu okulunun mezunudur. Ayrıca NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde araştırma pilotu olarak uçuşlar gerçekleştirdi.

20 yıldan fazla bir süredir, insanlar Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda sürekli olarak yaşıyor ve çalışıyor. Ayrıca bilimsel bilgileri ilerletiyor ve yeni teknolojiler geliştiriyor. İstasyon, NASA’nın uzun süreli uzay uçuşunun zorluklarını anlaması ve aşması; Dünya yörüngesindeki ticari fırsatları genişletmesi için kritik bir test ortamı sağlıyor.
yazarEnes Emre Kılınç

Çocukluğundan beri meraklı olduğu bilim ve teknoloji alanlarında içerik üretmeyi seven Enes Emre aynı zamanda Biyomedikal Mühendisliği okuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Nasa’nın yeni görevi için seçtiği astronotlar belli oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nasa’nın yeni görevi için seçtiği astronotlar belli oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nasa’nın yeni görevi için seçtiği astronotlar belli oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  2. 2 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  3. 3 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  4. 4 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  5. 5 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  6. 6 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  7. 7 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  8. 8 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  9. 9 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  10. 10 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!