Okunma

Nazi’ler Bilinen 3D Tarihini Değiştirdi


16 Şubat 2011 Çarşamba 14:30
Nazi’ler Bilinen 3D Tarihini Değiştirdi

Geçtiğimiz günlerde Almanya‘da bulunan birkaç makara film sinema tarihini değiştirecek bulgulara ulaşılmasını sağladı. Berlin Fedaral Arşivleri’nde bulunan film makaralarında savaş öncesi Nazi dönemine ait 3D filmler bulunuyor.

1936 yılında çekilen filmler Philippe Mora tarafından yönetilmiş. 30 dakikalık bu filmler siyah beyaz olmalarına rağmen özel bir prizma yönetimiyle üç boyutlu olarak çekilebilmiş.

Araştırmacalar filmlerin 3D kalitesinin muhteşem olduğunu açıklarken, 2.Dünya Savaşı’nın bitişi sonrası yok edilen filmlerden kaç tanesinin daha 3D olabileceğinin tahmin edilmesinin güç olduğunu da belirtiyor.

Adolf Hitler ve Propaganda Bakanı Joseph Goebbels’ın film tutkusu tarihçiler tarafından bilinen bir gerçek. Nazi döneminin bu iki yöneticisi sırf propaganda filmi çekmek için özel bir sinema stüdyosu kurmuştu.

Filmlerin Çekiliş Amacı Neydi?

Goebbels’in prodüktörlüğünü yaptığı ve Nazi felsefesini anlatan bilim kurgu filmleri olduğu biliniyor. Araştırmacılar bu 3D filmlerinde propaganda amaçla çekildiğini ve izleyenleri etkileyerek Nazi ideolojisini yaymak için çalıştığını hazırlandığını belirtiyor.

Adolf Hitler, günlük Alman yaşamının kameralarla kaydedilmesi konusunda çok ısarcıydı ve her fırsatta toplumdan farklı kesimlerdeki insanların yaşamlarını belgesel haline getirtiyordu.

:: Nazi’lerin hazırladığı 3D filmleri izlemek ister miydiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Nazi’ler Bilinen 3D Tarihini Değiştirdi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hitler, medyanın gücünü en iyi şekilde kullanan liderdi. Kendisi bu teknoloji ile medeni bir milleti itaatkar koyunlara çevirdi. Ve sekreterinin (T. Junge) ifadesi ile Alman milletinin vicdanını köreltti çünkü onbinlerce katliamcıyı nasıl yetiştireceklerdi. Anne ve kucağındaki bebeği ile kurşuna dizen veya gaz odalarını gönderen ve bunu sadece dini ya da ideolojisi yüzünden yapanlar bu milletten gelmişti. Lakin maalesef ülkemizde hala günümüzdeki olaylardan da etkilenerek bu milyonların öldürüldüğü vahşeti görmezden geliyor hatta “destekliyorlar” bu kişiler bu vahşiler kadar suçludurlar.

 2. CODON dedi ki:

  Nazilerin bilinmeyen(halk tarafından bilinmeyen) daha nice üstün teknolojileri var ancak işte ? ? ?

 3. Yılmaz Aydın dedi ki:

  Bi de bu adam yenilmeseydi kim bilir neler yapardı

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gelecek desenizi geçmişte kaldı…

 5. pesimist dedi ki:

  Görmeden yorum yapmak ne kadar doğru bilmiyorum.. Herkes gibi ben de merak ettim. Görelim bakalım…

 6. bewko dedi ki:

  vay be çok şaşırdım haberi okurken demekki ozaman bile bunları düşünüyormuş insanlar helal izlemek isterim…

 7. virtual worms dedi ki:

  şaşırtıcı daha o zamanlar daha renkli tv yokken 3 boyulu çekimler hayret doğrusu.

 8. erdcan dedi ki:

  porno filandır kesin

 9. jack bauer dedi ki:

  Bende bir kaç haber okumuştum Nazi Almanyası’nın bilim ve tekniğiyle ilgili gayette üstünmüşler bende merak ettim çekilen keşke izleyebilsek

 10. rtsbora dedi ki:

  nazi almanyasının bu yönleri çok az medyada yer alır. nazi dedin mi genelde acımazca işlenmiş suçlar gündeme getirilir. bilim-teknik açıdan nazilerin geldiği nokta hep gözardı edilir. (niyeyse? )

 11. LadyArch3r dedi ki:

  aşırı derecede şaşırdım o zamanda 3d hitler demek teknoloji üstünde çok insan çalıştırıyormuş

 12. karcx dedi ki:

  mikifilm ise tabiki izlerimç.Ancak renkli olmak şartıyka

 13. chawush28 dedi ki:

  Valla merak ettim şimdi, Avatrdan daha iyi nasıl çekmişler.. James Cameron’un oteknolojiyle avatar filmini çektiği o kamerayı geliştirmesi bile 25 yıl sürmüş..

 14. loftking dedi ki:

  bir görsek iyi olurdu.

" Nazi’ler Bilinen 3D Tarihini Değiştirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nazi’ler Bilinen 3D Tarihini Değiştirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nazi’ler Bilinen 3D Tarihini Değiştirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "