Okunma

Ne Olacak Bu YouTube’un Hali?


26 Ağustos 2009 Çarşamba 10:50
Ne Olacak Bu YouTube’un Hali?

YouTube’u bundan üç sene önce 1.65 milyar $’a satın aldığından beri, Google hala dünyanın bir numaralı video paylaşım sitesinden kar edebilmenin yolunu bulabilmiş değil. Google’ın finans bölümün başında bulunan Patrick Pichette yakın bir gelecekte YouTube’un çok karlı bir hale geleceğini söylese de uzmanlar bu konuda pek umutlu değiller.

Google, siteden para kazanabilmek için Hollywood yapımcıları ile yakın ilişkiler kurup anlaşmalar imzalıyor. Time Warner ve Walt Disney ile anlaşmalar yapan şirket YouTube’a daha profesyonel içerik katarak reklam verenlerin dikkatini daha çok çekebilmeye çalışıyor.

Hiç umut yok mu?

Yapılan finansal analizler ise YouTube’un durumunun hiç de iç açıcı olmadığını ortaya koyuyor. Son yapılan çalışmalar sitenin 2009 yılı sonunda 70 ile 500 milyon $ arasında bir zarar edeceğini iddia ediyor. Yapılan tahmnin aralığı çok geniş olsa da sonuçta sitenin yıl sonunda yine zarar açıklayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Üç yıl önce ödenen 1,65 milyar $ ve sürekli zarar etmesine karşın YouTube’un henüz kaybetmediği bir avantajı var. Sitenin ziyaretçi sayısında geçen yıllar içinde hiçbir azalma gözlemlenmedi. Milyonlarca kişi hala YouTube’a girmeye devam ediyor. Google eğer bir şekilde siteye daha iyi reklam almayı başarabilirse ileride gerçekten de iyi para kazanabilir.

Akıllıca değil

Bazı uzmanlar ise YouTube’un hiçbir zaman karlı hale gelemeyeceğini düşünüyorlar. Google, milyonlarca kullanıcısı olan bu siteye daha iyi reklam alıp zarardan kurtarsa ve en başta yaptığı ödemeyi karşılasa bile, YouTube’un akıllıca bir yatırım olmadığını savunuyorlar.

Bernstein Reasarch adlı araştırma şirketinin yaptığı çalışma bu iddiaları doğrular nitelikte sonuçlar veriyor. Yapılan araştırmada sitenin elde edebileceği maksimum gelirin, bant genişliği ve veri depolama masraflarını karşılamaya yetmeyeceği ortaya iddia ediliyor

:: Google, YouTube’u karlı bir hale getirebilir mi?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Ne Olacak Bu YouTube’un Hali?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bazı yatırımlar zarar pahasına prestij için yapılır ve kendi kazanmaz kazandırır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yapılan yatırımdan anında kar beklemek ancak acemilerin yapacağı bir şey… IT sektöründe de aynısı geçerlidir. Yorumculardan birisi çuvalla paradan bahsetmiş, evet, ben de katılıyorum. Google bir gelecek görmeseydi, kısa vadede zarar edeceği bir yatırım yapmaz ve ayrıca da o yatırımda kullanmak üzere altyapı çalışmalarına girişmezdi. Bora.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  youtube’un karizması yeter… aradığınız şeyi googleda bulabileceğinize inandığımız gibi, aradığımız bi videoyu da en güvenilir youtube’da bulabileceğimize inanıyoruz (genel olarak)bu da kullanıcı sayısının düşmesini engellemiş, potansiyeli hala elinde tutuyor youtube…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  youtube para kazanmasada, googlenin prestijini yükseltiyo..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  youtubeu ben alıcaktım son anda google bastırınca vaz geçtim bastırmasaydı köşeyi dönmenin yollarını uyguluyabilcektim =) ama şimdi sadece microsofta satrarım bildiklerimi =)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  google labs ta google un ses indexleme ve ses takibi çalışmalarını görebilirsiniz. google çok yakında youtube tan çuvalla para kazanacak hale gelecek. üzerinde çalıştıkları sistem parmak ısırtacak ***** politikalarıylada ortak paydada topladıklarında para kazanmayı bırakın yahoo,bing ıvır zıvır tüm rakiplerini tarihe gömer.

" Ne Olacak Bu YouTube’un Hali? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ne Olacak Bu YouTube’un Hali? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ne Olacak Bu YouTube’un Hali? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "