Need for Speed: Shift PC İnceleme


17 Eylül 2009 Perşembe 14:45
Need for Speed: Shift PC İnceleme

Puan: 10/8.9

Yarış oyunu tutkunlarının adını ezbere sayacağı birkaç yapımdan biri mutlaka Need for Speed‘dir. Son yıllarda bu isim altında çıkan basit oyunlar (NFS: Undercover), serinin fan’larının çok fazla tepkisini çekti. Duruma kayıtsız kalamayan yapımcı Electronic Arts, Need for Speed ismini üçe bölerek, 2009 yılı için farklı bir satış stratejisi geliştirdi. Tamamen online bir oyunun yanında, yalnızca Nintendo’nun platformları için raflarda yer bulacak bir NFS geliştiren EA, ayrıca klasik serinin devamı niteliğindeki Need for Speed: Shift‘i de, hazırlıyordu.

Nihayet yapımlardan biri için geliştirme süreci sona erdi ve 15 Eylül’de Amerika’da yayınlanan NFS: Shift, 18’inde Avrupa’da satışa sunulacak. Ülkemize Aral İthalat tarafından getirilen yapım, firma bu firma tarafından test merkezimize gönderildi ve bu sayede, NFS keyfini birgün önceden yaşama şansı yakaladık.

Race Driver: Grid’lerinizi Silebilirsiniz

Evvela menülerinin sade fakat dinamik görüntüsüyle dikkat çekiyor Need for Speed: Shift. Yine ne olduğunu anlamadan yarışın içinde buluyoruz kendimizi. Yeni oynanış tarzının kesinlikle geleneksel NFS gibi olmadığını belirtmek gerek. Slightly Mad Studios imzalı yapım, arcade ile simülasyonu dengelemekten fazlasını yaparak, sınırın gerçekçilik tarafına uzanmış. Hal böyle olunca, klasik NFS arayanlar için Shift, yanlış adres gibi görünüyor.

Gerçekçi sürüş dinamiklerine sahip oyundaki ilk yarışınızda, sizin yarış profiliniz oluşturuluyor. Ona göre zorluk seviyesi otomatik olarak ekrana geldiği gibi, ayrıca sürüş yardımcılarının da (Driving Asist) açık olup olmayacağı, açıksa hangi seviyede olacağı burada belirleniyor. Tabii isteğe bağlı olarak Options menüsünden düzenlemeler yapabilirsiniz.

Farklı Sürüş Deneyimi

Eğer ilk yarışı birincilikle tamamlarsanız, oyundaki para birimine göre 40.000 kazanıyorsunuz. Bu rakam, Sıralama 1’deki (Tier 1) bazı araçlara yetiyor. Basit bir şekilde teknik özelliklerini de gördüğümüz araçlardan birini seçerek, kariyerimize gerçek startı vermiş oluyoruz. Bu andan itibaren ister para biriktirip yeni bir otomobil alabilirsiniz, ister de modifiye seçeneklerine göz gezdirebilirsiniz.

Underground serilerindeki gibi ayrıntılı bir modifiye içeriğinin olmadığını belirtmek gerek. Zira, ana başlıklara ayrılan geliştirme seçenekleri, seviyelere bölünmüş. Örneğin Nitro almak istiyorsanız, önce birinci seviyede, sonra ise ikiye ve üçe geçmeniz gerekiyor… Tabii bu tür geliştirmeleri, paranız olsa dahi oyunun başında yapmanıza imkan tanınmıyor.

Sürücü Seviyesi

Oyunda, sürücü olarak biz de seviye atlıyoruz. Her yarışta, puan kazanmamız için gereken eşikler var. Bunlar için de başarılı geçişler ya da hız limitlerini aşmamız gerekiyor. Aldığımız puanlar toplanarak, bahsini ettiğim eşiklere ulaşınca, özel içerikler açılıyor. Bunları ise genellikle upgrade’ler oluşturuyor.

Yarış seçeneklerinizin üzerinde bulunan kilit logosu, bir önceki yarışlardan toplayacağınız yıldız sayısına göre kalkıyor. Örneğin ilk seviyedeki yarışlardan 20 yıldız elde ederseniz, sonrakine geçmeye hak kazanıyorsunuz. İster burada yarışmaya devam edip, para kazanabilir, ister de diğer yarış organizasyonlarında boy gösterebilirsiniz. Yalnızca kendi arabanızla değil, özel organizasyonlarda markaların belirli bir modeliyle yarışmanız isteniyor. Bu durumlarda otomobili satın almanıza gerek yok, oyun size gereken aracı tahsis ediyor.

Agresif Sürücüler

Sürüş seviyeniz arttıkça, Tier 2’ye 3 ve 4’e geçmeye hak kazanıyorsunuz. Arada bir de Drift Sıralaması var. Bu yarış tipine uygun araç seçerek, Drift müsabakalarına katılabiliyorsunuz. Satın alırken, otomobillerin logolarının bulunduğu kutuda, nitro takviyesi, modifiyeli olup olmadığı ve Drift’te ayarları ufak işaretlerle belirtilmiş. Onlara bakarak seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Sürüş tipinize göre oyun sizi “İstekli” veya “Agresif” gibi sıfatlarla nitelendiriyor. Eğer çevrenizdeki araçlara sıklıkla çarpıyorsanız, siz de benim gibi “Agresif” olarak betimleneceksiniz demektir. Yol tutuşlarının bir hayli değiştiği gözlemlenen yapımda, fren mesafelerini ezberleyene kadar, hangi hızda nasıl dönüldüğünü net bir şekilde deneyimleyene kadar, biraz zorlanmanız olası. Zira dönüşlerde otomobiller, önceki NFS’lere kıyasla fazla kayıyor ve arkasını atıyor.

Frene Alışma Devri

Eskiden 200 km hızla bile gitsek, gayet rahat manevra yaparken, artık bunlar hayal olmuş. Gerçekçilik adına yapılan bu hamlelerle, Race Driver: Grid’i çokça andıran yapıma alışınca, Codemasters’ın oyunundan daha keyifli vakit geçirmeniz muhtemel. Grafikleriyle göz dolduran yapım, özellikle ayarları sonuna kadar açtığınızda bir hayli detaylı gözüküyor. İster kokpitten olsun, ister dışarıdan olsun, görseller bir hayli başarılı. Özellikle araç içindeyken, gerçekten bir yarış otomobilindeymiş gibi hissediyorsunuz. Hele ki çarpmalarda oluşan efektler, ekranın blur’laşması, bir süre çevreyi net görememek, işimizi zorlaştırsa da, gerçekçiliğe doğru atılan hoş adımlar gibi geliyor. Buradaki tek ciddi problem, araçların hasar alması için epey uğraşmak gerektiği. Maalesef kolay kolay parçalayamıyoruz.

Ben hem AMD ATI ile hem de NVIDIA markalı ekran kartıyla NFS: Shift’i deneme fırsatı elde ettim. Her ikisinde de kayda değer bir yorum farkı ya da performans farkı göremedim. Eğer güncel sürücüler kullanıyorsanız, ortalamanın üzerinde bir sisteminiz varsa, birkaç ayar grafik ayarını düşürerek de olsa, oyunu keyifle oynayabilirsiniz.

Son Sözler

Araç içinden ve dışından seslerin farklılık gösterdiği yapımın belki de en iyi yanını işitsel öğeler oluşturuyor. Telsiz bağlantısı, motor sesleri, araçların çarptıkları anki tok sesler gerçekten duymaya değer. Atmosferi tamamlayan müzikler de cabası. Yapımın en büyük eksisi, uzun yükleme süreleri. Sisteminiz ne kadar güçlü olursa olsun, araç seçerken ya da yarış öncesi yükleme ekranına boş boş bakmak durumunda kalıyorsunuz.

Genel olarak bakıldığında Need for Speed: Shift, seriye yeni bir soluk getirmiş. Bu tarzı benimsemeyenler olabilir ancak bunun sebebini iyi netlemek gerek. Eğer bu bir NFS değil de, Race Driver: Grid 2 olsaydı, o zaman övgüyle söz edilebilecekken, NFS serisinin devamı diye büyük eleştirilere maruz kalabilir. Açıkçası kendi adıma, Grid’in tadı damağımda kaldığı için NFS’nin bu yeni halinden gayet memnunum. Türün müdavimlerindenseniz, Shift’e mutlaka bir göz atın.

Puan: 10/8.9

:: Need for Speed: Shift’i beğendiniz mi? Sizce iyi yönleri ve eksileri neler?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
20 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

oyun çok kötü olmuş gene olmadı ea games

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Free Road yokken hiç sarmıyor…PSP de oynadım çok süper fakat Free Road yok 🙁

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

oyun benim yeni aldıgım kotorland joystigimi tanımadı bütün numaraları denedim neden tanımadı nasıl ayarlayabilirim yardım oyuna gelicek olursak güzel bence

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Bence need for speed’e yakışan sokak yarışıdır.. 🙁

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

abi sn bunu pc demi oymadın yoksa ps3 falanmı ???

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

ea games underground 2 den sonra işi beceremedi. zaten prostreet gibi buda pist yarışı olduğu için nfs bile sayılmaz.

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Bence oyun son derece iyi fren yaparken lastiklerin hoplama efekti bile gayet başarılı yapılmış inceleme de güzel hazırlanmış. Unutmayalım sokak yarışı NFS nin 6. oyununda başladı. Daha önceki -bence ‘asıl’- NFS oyunları bu tarz oyunlardır. Nfs sokak yarışıdır diye bir şey yok. GTA ve TDU öneriyorum sizlere…

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

biz nasıl yüklenir diye sorduk

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

bence şu tarzı biraz değiştirsek sokak yarışları olsu free road olsun + birde artık zamanı mı değil yoksaa bilmiyorumdaa bizim seçebileceğimiz biri olsa ve bunu arabadan çıkartıp dolaşmak biraz gta tarzı ama çok azz bilem saçmamı

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

shift oynadım..cok kötü.

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

oyun gercekten cok hos gercek surus keyfi veriyor insana nfs 1 den beri butun serileri oynayan biri olarak nfs özüne döndü diyebilirim…Profesyonelce yarışmak ve bunu hissetmek oyunun en büyük artısı.Free road ve yer altı yarışlarına gelince most wanted bu serinin bu yonde yayınlanmıs en iyi oyunuydu ki bunun üzerine shiftin dinamikleri eklenerek de seri devam ***** nfs tavan yapar…

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

çok başarılı…grafik motoru özellikle…sadece araba sayısı az. bunun dışında eksisi yok bence

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

oyunu kurdum biraz oynadım ama ayarlarıyla biraz oynadım şimdi oyun başlıyo ama arabam hareket etmiyo hiçbir tuş harekrt ettirmiyo lütfen yardımcı olursanız *****

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Şu bi gerçekki artık oyunlar yeni nesil grafik kartlarına muhtaç yani oyunu kurtaran bi sistem değilde oyunun tam performansını hissedebileceğiniz bir sisteme ve akipmana ihtiyacımız ***** bunlar maalesef cüzdan boşaltmayıda beraberinde ***** büyük bir grid hayranıydım görüntülerdeki gerçekçilik ve arabaların kullanıma tepkisi benim için son noktaydı …taki shift çıkana ***** bir merakla yükledim ve görüntüler ilk başta çok oyuncak gibi geldi.( Gerçek bir sürüş için iyi bir direksiyon seti şart ben logitech momo kullanıyorum tavsiye..ve kesinlikle arabanın içinden oynamalı )ilk başta beğenmedim fakat sonrada başından kalkamadım çok sevdiğim gridi bi kaç hafta sonr tekrar oynamak istediğimde hüsrana uğradım.O kadar kötü geldiki sürüş keyfim 0’a inmişti ve direk sildim ***** Shift tamamdır EA bu işi biliyo oynadıkça keyfine varıyorsunuz..

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

ben oyunu yükledim baya bi ilerledim ama ginede zevkle oynamadım kontrol konusunda çok sıkıcı olmuş yada ben hala nasıl döneceğimi çözemedim yardımcı olursanız sevinirim

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

yya nasıl kuracaz şifre falan istio söleyin yardım için seyithan|[email protected]*****

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

oyunu açıyorum son videosu na kadar herşey güzel, fakat son videoda hangi tuşa bastıysam olmadı aynı video bitip bitip yeniden başlıyor

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

neden indidrcez

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

link nerde bee

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

nfs pro Street in BMW challenge versiyonu sevmedim 🙂 pro Street daha iyi 🙂

" Need for Speed: Shift PC İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Need for Speed: Shift PC İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Need for Speed: Shift PC İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik