Okunma

NES Efsanesi 30 Yılı Geride Bıraktı


17 Temmuz 2013 Çarşamba 06:20
NES Efsanesi 30 Yılı Geride Bıraktı

80’lı yılların vazgeçilmezleri arasında yer alan öğeler sayılacak olsa, hiç şüphesiz NES en üst sıralardaki yerini alacaktır. Zamanın efsanevi konsolu Nintendo Entertaintment System, ilk piyasaya sürüldüğünde hem tasarımı, hem grafikleri hem de aksesuarlarıyla büyük yankı uyandırmıştı. 

Günümüzün hala en tanınan oyun karakterlerinden olan Super Mario Bros efsanesinin ilk oyunu ile özdeşleşen 8-bitlik konsol, NES Zapper adlı tabancasıyla o güne kadar yaşanmamış bir deneyimi de kullanıcılara sunuyordu. NES Zapper ile ördekleri avlayan, Mario‘nun prensesini kurtarmak uğruna kaleden kalaye koştutarak saatlerini harcayan kuşağın hiçbir zaman unutmadığı bu tarihi efsane dün 30 yaşını doldudu.

Dünyanın farklı bölgelerinde farklı adlar altına satılan konsol ilk olarak 15 Temmuz 1983 tarihinde Japonya‘da satışa sunuldu. Japon pazarına Famicom adı altında sunulan cihaz, 1985 yılında Kuzey Amerika‘da NES olarak piyasaya sürüldü ve 1986 yılında Avrupa‘da da bu isim altında raflardaki yerini aldı.

 

1995 yılına kadar satışı devam eden NES, dünya çapında toplam 62 milyon adet satıldı. Yıllar içinde efsane haline gelen ilk Super Mario Bros oyunu ise 40 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaştı.

Görünen o ki, 30 yılı geride bırakan NES, şimdinin orta yaşlıları olan döneminin çocukları tarafından kolay kolay unutulmayacak ve NES efsanesi kuşaktan kuşağa aktarılmaya devam edecek.

NES oyun videoları için sonraki sayfalara tıklayın…


NES Kartuşları


NES Zapper


NES Zappe ile Oynanan Duck Hunt OyunSuper Mario Bros

:: Klasik konsollara ilgi duyuyor musunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “NES Efsanesi 30 Yılı Geride Bıraktı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bizde de var bu nesten

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bende sIfir paket var

  3. SDN Okuru dedi ki:

    neydi ya 🙂

" NES Efsanesi 30 Yılı Geride Bıraktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NES Efsanesi 30 Yılı Geride Bıraktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NES Efsanesi 30 Yılı Geride Bıraktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "