Nesnelerin İnterneti Turkcell ile Cebinizde


12 Kasım 2014 Çarşamba 18:20
Nesnelerin İnterneti Turkcell ile Cebinizde

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) hakkında mobil dünyanın en yetkin isimleri, Turkcell Teknoloji Zirvesi‘nin aynı başlıklı oturumunda sırayla sahne aldı. Turkcell bir yandan kurumsal tarafta bu alanda yaptığı yatırımları ve yaşanan devasa dönüşümü anlatırken, diğer yandan günlük hayata, ailemize ve yaşantımıza nasıl etki edeceğini açıkladı.

:Turkcell Kurumsal ile ilgili gelişmeleri takip etmek için LinkedIn sayfasını buraya tıklayarak takip edebilirsiniz…

Sahne alan isimler tarımcılıktan, okul servislerine kadar farklı ölçekte birçok çarpıcı örneği bizlerle paylaştı. Ancak gelin ben biraz daha basit ve herkesin aşina olduğu bir örnekle IoT’yi kısaca açıklayayım:

Bir durakta otobüs beklediğinizi düşünün. İstanbul’daki İETT otobüs duraklarında yeni kullanılmaya başlanan bilgilendirici paneller, duraktan geçen otobüslerin kaç dakika sonra geleceğini gösteriyor. Şimdilik bu hizmet İETT’nin veritabanında yer alan saat ve hat bilgilerine bağlı olarak görüntüleniyor. Oysa her otobüse kolayca monte edilebilecek bir akıllı cihaz vasıtasıyla otobüslerin konumları canlı olarak takip edilerek, ne kadar uzakta oldukları ve tam olarak kaç dakika sonra durakta olacağım ekranda görüntülenebilir.

Çok yakın gelecekte bir hayat standardı halini alması muhtemel olan bu teknoloji icin aslında ihitiyaç duyulan veriler otobüsün konumu, hızı ve bölgenin trafik bilgisinden ibaret. Gelişen donanım teknolojileri, artan bant genişlikleri ve daha verimli hale gelen güç kaynakları ile bu sistemi kurmak hiç de zor değil. 

Turkcell’de durum ne?

Turkcell Ürün ve Servisler Genel Müdür Yardımcısı Semih İncedayı, parlak mavi ışıklar altındaki geniş salonda yaptığı sunumda Turkcell’in nesnelerin interneti alanındaki yatırımlarına başlamadan önce, bu teknolojinin nesnelerle sınırlı olmadığını hatırlattı: IoT’yi nesneler kadar insan, süreç ve veri gibi bileşenler de besliyor. Aynı zamanda sistemin arka tarafında sürekli olarak büyük veri depolanıyor.

Turkcell’in nesnelerin internetine ilgisini açıklarken, enerji, perkende, altyapı ve üretim gibi pek çok sektörde kullanılan onca teknolojiye karşın, otomatize edilebilecek yüzde 50’ye yakın bir süreç potansiyeli olduğunu vurgulayan İncedayı, IoT’nin sağlayacağı bu otomasyon ile bazı sektörlerin birleşeceğini, kimilerinin ise yeni parçalara ayrılabileceğini belirtti.

Sistemlerin sistemi

Üretim, kontrol, dağıtım gibi farklı iş kollarındaki sistemlerin birbirini tanıması, birbiriyle iletişim kurabilmesi ile oluşturulan devasa ekosisteme bu ismi veren İncedayı’nın ardından sahneyi alan M2M Yöneticisi Dündar Özdemir, Turkcell Araç Takip Sistemi sayesinde kurumsal tarafta elde ettikleri başarıları anlattı. 530 bin araçta takip amaçlı takılı bulunan SIM kartlar, 2013 yılında toplam 1 milyar TL‘ye varan tasarruf sağlamış.

Benzer bir başarıyı enerji dağıtımında 130 bin akıllı sayaç ile de sağlayan Turkcell, birbiriyle iletişim kurabilen nesneler sayesinde işletmelere enerji giderlerinde yüzde 30’a varan tasarruf olanağı sunan enerji izleme servisiyle ulaşmayı planlıyor.

Nesnelerin interneti anne babalara yarayacak

En çok ilgimi çeken sunum ise Turkcell Terminal ve Mobilite Direktörü Anıl Gül’ün tanıttığı Trackimo oldu. Kibrit kutusu büyüklüğündeki bu “akıllı nesne”, pek çok farklı amaca hizmet edecek şekilde anlık lokasyon ve hız gibi verileri sağlıyor.

Kurumsal istatistiklerden bireysele dönünce, trackimo’nun odak noktasını da aile, evcil hayvanlar ve yaşlı akrabalar aldı. Nesnelerin internetini kolaylaştıracak verinin teknoloji geliştikçe arttığına dikkat çeken Gül, Turkcell Tam Burada adını verdikleri servis ile trackimo’yu kullanarak bir haftaya varan sürelerde hız, anlık lokasyon ve konum geçmişi gibi verileri görüntülemenin kolaylığını açıkladı.

Buna göre örneğin çocuğunuzun okul çantasına takacağınız bu küçük aygıt, servisinin hangi hızla seyrettiği, herhangi bir anda nerede olduğu gibi verileri akıllı telefonunuza yansıtacak. Öte yandan, belirleyeceğiniz güvenli bölge sayesinde çocuğunuz bu alanın dışına çıkarsa anında telefonunuza bildirim gelecek. Şimdilik bu dört temel özellik (hız, anlık konum, güvenli bölge, konum geçmişi) üzerine yoğunlaştıklarını belirten Turkcell yetkilisi, kullanım artıp arka planda toplanan veri büyüdükçe, daha da faydalı kullanım özelliklerinin geliştirileceğini müjdeledi.

:: Nesnelerin interneti hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

:: Turkcell Kurumsal ile ilgili son gelişmeleri görmek için
LinkedIn sayfasını takip edebilirsiniz
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Nesnelerin İnterneti Turkcell ile Cebinizde”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  O kadarlık yatırım var ortada Turkcell’inde interneti 4 çeker malum biz öğrencilere bir aylık hediye internet yapar heralde diye düşünüyorum

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Sabah akşam Turkcell reklamını yapıyorsunuz farkında mısınız bilmiyorum

" Nesnelerin İnterneti Turkcell ile Cebinizde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nesnelerin İnterneti Turkcell ile Cebinizde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nesnelerin İnterneti Turkcell ile Cebinizde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!