Okunma

Netbook’lar Ağabeylerini Geçmek İstiyor


14 Temmuz 2009 Salı 07:22
Netbook’lar Ağabeylerini Geçmek İstiyor

Dizüstü bilgisayarların küçük kardeşleri olan netbook‘lar deyim yerindeyse kapış kapış gidiyor. Normal dizüstü bilgisayarların satışlarında herhangi bir değişiklik olmazken, netbook satışlarının inanılmaz derecede arttığı belirtiliyor.

NPD Group tarafından yapılan bir çalışmada netbook satışlarının 2009 yılı sonunda dünya pazarının %20‘sini oluşturacağı tahmini yapıldı. Yıl sonunda 33 milyona ulaşması beklenen netbook satışlarının geçen yılki 16 milyonluk satışa göre %100 artması bekleniyor.

Dizüstü bilgisayarlar duraklama döneminde

Buna karşın standart dizüstü bilgisayar satışlarının ise geçtiğimiz yılla neredeyse aynı olması bekleniyor. Yıl sonuna kadar 129 milyon adet satılması beklenen dizüstü bilgisayarlar 2008 yılında da aynı seviyede kalmıştı. Bu durum dizüstü bilgisayar pazarının bir yıl boyunca hiçbir artış göstermeyeceği anlamına geliyor.

Dizüstü bilgisayarlardan daha küçük boyutlara ve daha az özelliklere sahip olan netbook’ların ilgi görmesinin en büyük nedeni olarak fiyat ve taşınabilirlik özellikleri gösteriliyor. Geçtiğimiz yıl, netbookların %45’i EMEA bölgesinde (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) satıldı. Bu da dünya genelindeki en büyük oranı oluşturuyor.

:: Taşınabilir bir bilgisayar almak istiyorsanız tercihiniz netbook’lardan yana mı, yoksa normal dizüstü bilgisayarlardan yana mı olur?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Netbook’lar Ağabeylerini Geçmek İstiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Netbook’lar Ağabeylerini Geçmek İstiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Netbook’lar Ağabeylerini Geçmek İstiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "