Okunma

Netbook’lardan Ne Kadar Memnunsunuz?


24 Haziran 2009 Çarşamba 11:46
Netbook’lardan Ne Kadar Memnunsunuz?

NPD Group adlı bir kamuoyu araştırma şirketinin netbook sahipleri ile ilgili yaptığı çalışma oldukça ilginç sonuçlar ortaya koydu. Araştırmada netbook sahiplerinin, diğer daha pahalı ve güçlü modellere sahip olanlara oranla, elindeki üründen daha çok şikayetçi oldukları sonucu çıktı.

600 kişilik bir grup üzerinde yapılan araştırmada netbook satın alanların sadece %58‘i sahip oldukları üründen memnun kaldıklarını belirtti. Ayrıca katılımcıların %70′i yeni standart bir dizüstü bilgisayar satın almayı planladıklarını belirtti.

Netbook’lar sadece temel işlerinize yardımcı olabilirler

NPD’den analist Stephen Baker, kullanıcıların bu memnuniyetsizliğinin beklentilerin yanlışlığından kaynaklandığını belirtti. Netbook satın alanların %60‘ının bu ürünlerle standart dizüstü bilgisayarlar arasında performans ve kullanım açısından bir fark olmadığını düşündüğünü söyleyen Baker, bunun böyle olmadığı farkedilince kullanıcıların hayal kırıklığına uğradığını belirtti.

Farklı beklentiler

Üreticilerin netbook’ları olması gerektiği şekilde pazarlamadığını, bu ürünlerin sanki dizüstü bilgisayarlardan performans açısından hiçbir farkı olmadığı gibi bir izlenim yaratıldığını söyleyen Baker böylece müşterilerin hataya düştüğünü de sözlerine ekledi.

Bununla Crysis oynamayı asla düşünmeyin!

Netbook üreticilerinin en önemli hedef kitlelerinden olan 18-24 yaş arası kullanıcıların %65‘i netbook’lardan beklediklerinden çok daha düşük performans aldıklarını belirtti.

Araştırmada ayrıca, netbook’ların en önemli özelliklerinden biri olan hafiflik ve taşınabilirliğin, bu ürünlerin tercih edilmesinde büyük bir etken olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların %60‘ı bu ürünleri tercih etmelerinin ilk sebebinin hafiflik olduğunu belirtti.

:: Netbook sahibiyseniz, elinizdeki üründen ne kadar memnunsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Netbook’lardan Ne Kadar Memnunsunuz?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ne aldığını biliyorsan hiç sorun yaşamazsın. ben çok memnunum şahsen. hemde atom işlemcili bir modele sahibim. yeni çıkan core2duo lar çok daha hızlı

" Netbook’lardan Ne Kadar Memnunsunuz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Netbook’lardan Ne Kadar Memnunsunuz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Netbook’lardan Ne Kadar Memnunsunuz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "