Netflix Avrupa yayınına kısıtlama getirdi


19 Mart 2020 Perşembe 23:39
Netflix Avrupa yayınına kısıtlama getirdi

Netflix Avrupa yayını ile ilgili önemli bir adım attı. Kısa bir süre önce Netflix‘e ve YouTube‘a yapılan çağrılar, en azından Netflix tarafında karşılık bulmuş oldu. Şu andan itibaren yapılan açıklamaya göre Netflix Avrupa’daki kullanıcılarına, sınırlandırılmış içerik sunacak.

Netflix Avrupa içeriklerinde bitrate oranı düşürüldü

Açıklanan yeni bilgilere göre 30 gün boyunca Avrupa Birliği ülkelerindeki tüm Netflix kullanıcıları, bitrate düşürülmüş içerikleri izleyebilecek.

Hangi Netflix planı kullanılıyor olursa olsun aynı kısıtlamanın aktif olacağı da açıklanan bilgiler arasında yer alıyor. Anlaışdığı kadarı ile çözünürlük tarafında bir kısıtlama değil de bitrate tarafında bir kısıtlama uygulanmaya başlanmış olacak.

Bitrate çözünürlük değerlerinden farklı olarak içeriklerin netliği ile doğrudan ilgili bir değer. Netflix hem bitrate hem de çözünürlük konusunda dinamik bir sistem kullanıyor ve kullanıcıların internet bağlantılarına göre anlık olarak değiştirebiliyor.

30 gün sürecek olan bu kısıtlama ile birlikte maksimum bitrate değeri sınırlandırılmış oldu.

Avrupa Birliği’nden Thierry Breton ve Netflix CEO’su Reed Hastings arasında yapılan görüşmenin ardından bu kararın alındığına dikkat çekiliyor.

Netflix Avrupa

Avrupa’da devam eden Corona virüs pandemisi nedeni ile artış gösteren internet kullanımı, ciddi bir yoğunluk oluştuşmuş durumda. Nitekim kısa bir süre önce de bu yoğunluğun azaltılması için hem Netflix’e hem de YouTube’a çözünürlük konusunda bir kısıtlama yapılması için çağrıda bulunulmuştu.

Yapılan bu Netflix bitrate kısıtlamasının hangi derecede etki göstereceği konusunda net detaylar en azından şu an için açıklanmış değil. Lakin bu değişikliğin, Avrupa’da Netflix’in yüzde 25 oranında daha az internet trafiği oluşturacağı bilgisi paylaşılıyor.

Bunların dışında bazı kullanıcılardan sosyal medya platformları üzerinden eleştiriler de gelmeye başladı.

Bu eleştirilerin kaynağı olarak ise yapılan bu bitrate kısıtlamasının fiyatlar konusunda geçerli olmaması gösteriliyor. Nitekim aynı ücret karşılığında yapılan bu sınırlama, bazı kullanıcılar tarafından eleştirilmeye başlandı. Şu an için fiyat değişikliği ile ilgili bir bilgi mevcut değil.

Ülkemizde herhangi bir kısıtlama söz konusu değil

Yapılan açıklamada yer alan bilgilerde, Avrupa Birliği ülkeleri için böyle bir adımın atıldığı detayına ulaşılabiliyor. Dolayısı ile ülkemizde Netflix bitrate kısıtlaması uygulanmayacak gibi görünüyor. En azından şu an için bu durumun geçerli olduğunu söylemek mümkün.

Herhangi bir resmi talep Netflix’e ulaştırılırsa, ilerleyen dönemlerde ülkemizde de benzer bir kısıtlamanın söz konusu olması gündeme gelebilir.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Netflix Avrupa yayınına kısıtlama getirdi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Vardırda yokmuş gibi davranıyoruz dur.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkiye’de internet sadece isim olarak oldugundan olabilir:))

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   sende internet yok heralde üfürükçü ile haberleşiyorsun heralde…

" Netflix Avrupa yayınına kısıtlama getirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Netflix Avrupa yayınına kısıtlama getirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Netflix Avrupa yayınına kısıtlama getirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?