RTÜK düzenlemesi için Netflix’ten ilk açıklama geldi!


01 Ağustos 2019 Perşembe 16:30
RTÜK düzenlemesi için Netflix’ten ilk açıklama geldi!

Bugün Resmi Gazete‘de yayınlanan düzenleme kapsamında Netflix ve BluTV gibi internetten yayın yapan kuruluşların RTÜK’ün kontrolüne girdiğini sizlere duyurmuştuk. Netflix RTÜK düzenlemesi sosyal medyanın gündemine oturdu.

Bu düzenleme kapsamında artık internet üzerinden yayın yapmak için şirketlerin RTÜK’ten lisans alması gerekiyor. Yaklaşık 100 bin TL’lik lisans ücretinin yanı sıra, gelirin küçük bir kısmının RTÜK ile paylaşılması gerektiği dile getiriliyor.

Netflix RTÜK düzenlemesi için açıklama yaptı

Bu kapsamda elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi için internet üzerinden yayın yapan yurtiçi – yurtdışı kuruluşlar ve internetten yayın yapan haber paylaşım siteleri için Türkiye’de şirket kurmak zorunlu hale geldi. Son kullanıcıyı etkileyen en büyük değişim ise yayınların RTÜK tarafından denetlenecek olması. Bu denetleme Netflix Türkiye’deki birçok içeriğin sansürlenmesine neden olacak.

Çıkan bilgilere göre bir Netflix sözcüsü, RTÜK ve BTK denetimine girmelerine neden olan değişiklik hakkında şu ifadeleri kullandı;

İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.

RTÜK tarafından alınan kararın ardından birçok kişi Netflix’in Türkiye’den çekilebileceğini söylemişti. Yapılan bu açıklama ile şirketin şimdilik böyle bir planı olmadığına işaret edildi.




yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
163 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Bırakın elinizi yakamızdan yeter artık. Sansürdü, senaryolara müdahaleydi derken Türk dizileri harap olmuş vaziyette. İnsanlar kendi paralarıyla kendi iradeleriyle satın alıyorlar bu hizmeti, siz buna müdahale edemezsiniz. O iş orada değil sayın yetkililer. Mafya dizileri, yada on dk içinde birbirine en az 3 tokat atan kişilerin olduğu töre dizileri denetlenmeli anlatabiliyor muyuz?
Ya da Milli Eğitim Bakanlığı(farklı birimler farkındayım konumuz rtük olsa da konu madem “ahlak”)pedofili içeren çocuk kitaplarını kaldırmalı, tecavüz-taciz-şiddet gibi dehşet verici durumlarda iyi hal durumları kaldırılıp ağır yaptırımlar uygulanmalı. Sanatla, sporla ve bilimle ancak ulaşabiliriz istediğimiz refah düzeyine. Buz pateni, jimnastik turnuvalarını-olimpiyatlarını bile yerli kanallarda izleyemez olduk.
Ahlak diyorsunuz ya, ahlak ve toplum anca böyle böyle düzelir eğer amacınız TAM TERSİ DEĞİLSE TABİİ!

Serkan Koçyiğit
Serkan Koçyiğit
1 yıl önce

Netflix ucretli degil mi arkadasim.. Ben o. Kanal icin para odemis miyim.. Bu saatten sonra onun yayinladigi icerik seni baglamaz. Istersem 7 24 porno izlerim istersem siyaset. Istersem cizgi film. Neymis halkin yuzde 70 i internet izliyomus neden acaba tv lerde izlenecek ne biraktiniz ona sansur buna. Sansur. Sen benim icerigine para verdigim kanala sansur. Uy gu la yaa maz sin.. Cek lan elini

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

AJSKDFASGHKFSDAF

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Hayır efendim sansürsüz akıcı bir yayın istiyoruz . Her yere elle dini sokuyorkar siz önce kendi icinizdeki pislikleri temizleyin mümkün değil üyelikten cikariz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

boş yapma, git amerikada yaşa

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

düşük iqlu olmak nasıl bi duygu ?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

asıl sen boş yapma çomar adam doğru söylüyor sende sie arabistan’a

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Paypal gitti Wikipedia yasaklandı şimdi netflix para kazanmak için sansüre razı gelirse anında kapatırım hesabımı bir daha da yüzüne bakmam. azıcık mücadele etmeyi öğrenin.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

ÇUkuR MuKUr MoRuq GaNgster OluCam Un SatIcam ZenGin OluCam
SiLah , Farklı Farklı Unlar , Kızlar ow yee .. ÇUKUR varken NETFLİXTE NE ??

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Eğer sansür gelirse netflixden üyeliğimi kaldırıyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Netflix içerisinde zaten sansür var… 2 kullanıcı yaptım kızım ve kendim için kızıma yaptığım kullanıcı hesabı ile +7 yaş üzeri hiçbir yayın seyredilmiyor. 🙂 sadece animasyon ve çizgi diziler çıkmakta bu sadece parasız kalan birinin nerden para kazanırız cabasından başka birley değil…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Amaç para sömürmek. Sansür bahane. Adamlar 25-30 tl alıyor öyeliğe ve onunda 3-5 lirasını devlete ödemek zorunda kalacak. Zaten yeni içerik gelmiyordu, şimdi hepten durur. Aman bi de sigara ya içkiye blur olayı gelirse yandık. Düşünsenize Madman felan izlediğinizi. 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

80 DARBESİNDE YASAK VARRDI AMA ŞİMDİ DAHA ÇOK YASAK VAR

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Neyi seyredip seyretmeyecegime RTÜK denen kuruluş benim adıma nasıl karar veriyor!!! Burası Türkiye diye bir laf var ya aynen oyle malesef

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Bir şey beklenmez artık, netflix i bırak haber platformlarına da geliyor sansür, sonra neden ülkeden gitmek istiyorsun yok beyin göçü yok bilmem ne, bu dünyada tamamen özgürlükte yaşamamız mümkün değil ama ben her sabah bu tarz haberlerle uyanmaktansan daha özgür olabileceğim bir yere giderim

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Almayın babacım lisans falan iki üç tane 7 dakikalık seri kalacak rtük müdahele edince ona da kimse para vermez

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Aklıma şey geldi, ilk Deadpool TV’de yayınlandığında Deadpool’un bütün yüzü blur’luydu. Ve bütün filmde neredeyse her cümleyi sansürlemişlerdi. Her iddiasına varım izleyen hiç kimse bir şey anlamamıştır.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

En boş konuşanlar, en çok bildiğini sananlar.. Üzerinizden milyarlarca para kazanan kapitalist firmaları göklere çıkarın, konuşmaktan, eleştirmekten başka birşey yapmadığınız her konuda hükümete yüklenin! O dizilere “sansür” dendiğinde ilk aklınıza gelenler cinsel içerik, şiddet..! Alık gibi dizileri izlerken gözünüze sokulan reklamlardan tabi ki rahatsız olmayın.. Adamların en büyük olayı ve para kaynağı ve bizden kazandıkları gelirleri tek kuruş vergi ödemeden elde ediyorlar. Biraz da dünyaya bakın.. Sadece Türkiye değil, birçok Avrupa ülkesinin de sorun ettiği konu bu.. Yılda 4,5 milyar dolar google’a kazandırıyoruz hep birlikte, tek kuruş vergi ödemiyor.. Mobile ödeme diye özenip yaptığınız ödemelerle birçok firma vergi kaçırıyor.. Biraz bu konularda da bilinçli olun. Yok olmam diyorsanız da, söyleyip duracağınıza biran evvel şu ülkeyi terketme konusunda adım atın. Sadece “kalarak” hiçbir faydanız yok zaten.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

milleti ahlaken çökerten bu gibi yayın kuruluşları derhal kapatılması gerekir. neymiş medya özgürlüğüymüş, yerim böyle ahlaksız özgürlüğü.

" RTÜK düzenlemesi için Netflix’ten ilk açıklama geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere RTÜK düzenlemesi için Netflix’ten ilk açıklama geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda RTÜK düzenlemesi için Netflix’ten ilk açıklama geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  2. 2 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  3. 3 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  4. 4 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  5. 5 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  6. 6 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  7. 7 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  8. 8 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  9. 9 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  10. 10 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor