Netflix’teki yerli yapımların Türkiye turizmine etkisi!


07 Eylül 2020 Pazartesi 13:27
Netflix’teki yerli yapımların Türkiye turizmine etkisi!

Netflix şu anda dünyanın en popüler eğlence içeriği platformlarından birisi. Özellikle salgın döneminde insanların karantina ile evlerinde geçirdikleri zamanı artırmasıyla birlikte Netflix, önemli oranda izleyici kazandı. Yapılan bir araştırmaya göre Netflix yerli yapımları Türkiye turizmi üzerinde olumlu etkiye sahip.

Netflix yerli yapımları Türkiye turizmi üzerinde etkili

Platformun popülerliğinin Türkiye’deki etkisini araştırmak için kolları sıvıyan İstanbul Ekonomi Araştırma toplamda 8 ülkenin dahil olduğu bir çalışmaya imza attı. Netflix’te yer alan yerli yapım dizi ve filmlerin turizme etkisinin ortaya çıkarıldığı araştırmaya göre, ilginç sonuçlara da ulaşıldı.

Turizm Günlüğü internet sitesinde yer alan habere göre, ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Fransa, Hindistan, İsveç ve Suudi Arabistan gibi toplamda nüfusları 2 milyarın üzerinde olan ülkeler için kamuoyu araştırması gerçekleştirildi. İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından yapılan bu çalışmada, 8 ülkeden elde ettiği veriler aslında Netflix’in yaratmış olduğu yeni dizi ve film sektörünün Türkiye’deki turizm sektörüne olan faydasını ortaya çıkartmış oldu.

Araştırma katılımcıları iki farklı gruba ayrılmasıyla gerçekleşti. Bu gruplardan birisi Netflix’te  yayımlanan Türk yapımlarını izleyen kişiler, diğer grupta ise Türk yapımlarını izlemeyen kişiler bulunuyor. Türkiye yapımlarını izleyen ve izlemeyen kişiler olarak bakış açıları saptanmaya çalışıldı.

Netflix'te en çok izlenen içerikler

İki gruba ayrılan bu kişilere elbette belli başlı sorular da soruldu. Bunlardan ilki, turistik amaçla Türkiye’ye seyahat etmek isteyip istemedikleri üzerineydi. İlk gruptaki katılımcıların yüzde 54’ü Türkiye’ye seyahat etmek istediklerini belirtti. Yerli yapımları izlemeyen ikinci gruptaki kişiler ise aynı soruya yüzde 25 oranında seyahat etmek istediklerini söyleyerek cevaplandırdı. Bu durumda Netflix’te yer alan Türkiye yapımı dizi ve filmlerin aslında küresel anlamda olumlu etkisi bulunuyor.

Yüksek oranda Türkiye’ye seyahat etmek isteyenlere bakıldığında ise ilk grupta, Avustralya, ABD, Suudi Arabistan ve Hindistan yer aldı. Araştırmanın bir diğer ilginç yanı ise şu oldu: Türkiye’ye Netflix’teki Türk yapımı içerikleri izledikten sonra geleceğini belirten kişilerin (yüzde 54 oranındaydı) yüzde 47’si bu yapımların Netflix’te olmasıydı, izlemeyeceklerini söylemesiydi.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Netflix’teki yerli yapımların Türkiye turizmine etkisi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Pufff hiç inandırıcı değil, yine reklam kokan hareketler. Utanmasalar netflix kapatılsa Türkiyeye turist gelmeyecek diyecekler YERSENN

" Netflix’teki yerli yapımların Türkiye turizmine etkisi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Netflix’teki yerli yapımların Türkiye turizmine etkisi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Netflix’teki yerli yapımların Türkiye turizmine etkisi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 3. 3 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 4. 4 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 5. 5 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 6. 6 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 7. 7 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 8. 8 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 9. 9 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 10. 10 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!