Netflix videolarını takılmadan nasıl izleyebiliyoruz?


04 Kasım 2020 Çarşamba 09:00
Netflix videolarını takılmadan nasıl izleyebiliyoruz?

Son yıllarda internetin de yaygınlaşması ile birlikte, dizi ve film sektörleri de büyümeye başladı. Böylelikle, TV kanallarının haricinde dizi ve film yayın platformları da artmaya başladı. Bunların arasında ise Netflix, Disney+, HBO ve geçtiğimiz aylarda ülkemize giren Amazon Prime gibi birçok seçenek mevcut. Kullanıcı sayısının artmasıyla, sunuculara binen yük de artıyor. Peki donma ve takılmada neden olmuyor? Netflix, Zuul adını verdiği filtresi ile bunu başardığını açıkladı.

Özellikle koronavirüsün yayılması ile birlikte gelen karantina sürecinde, tüm dünya genelinde yoğunluk artmıştı.

Netflix, Zuul filtresi ile takılmaların önüne geçiyor

İnternet üzerinde yayın yapan platformlar için kararlılık oldukça önemli. Hiçbir kullanıcı, sürekli olarak donan ve çöken bir platformda dizi veya film izlemek istemez. Bu sebeple artan trafik sıkışıklığı, zaman zaman yayın servislerinin başına bela olabiliyor. Netflix, bu yılın başlarında herhangi bir sorun oluştuğunda sunucunun arka planda kendi kendini iyileştirmesini sağlayan ve yüklemelere öncelik vererek gerçek zamanlı sunucu isteklerini dinamik olarak işleyen bir filtre uyguladı.

Pazartesi günü Netflix mühendisleri tarafından yayınlanan bir yazıda, kullanıcıların izleme deneyiminin olabildiğince kesintisiz olmasını sağlamak için geliştirilen Zuul filtresi için açıklama yaptı. 2019 yılının sonlarında, sunuculara fazla yük binmesi sonucu birtakım kesintiler yaşanmıştı. Ancak Zuul filtresi sayesinde, gereksiz sunucu istekleri gerçek zamanlı olarak atılabiliyor.

Kısaca anlatacak olursak Zuul filtresi, kullanıcının video izlemek için ihtiyaç duyduğu özellikleri önceliklerine göre kategorize ediyor. Bu kategoriler kritik olmayan, kritik olan ve düşürülmüş deneyim olarak üçe ayrılıyor. Kritik olmayan öğeler, kayıt girdilerini ve arka plan isteklerini içerir. Bu öğeler, mühendislere göre sistem verimini büyük bir bölümünü oluşturuyor. Ancak bu öğeler, sunucu belli bir yük eşiğine ulaştığı zaman göz ardı edilebilir.

Bu konuda Netflix tarafından geliştirilen Zuul filtresi, elbette yapay zekanın da desteğini alıyor. Düşük deneyim öğeleri, içeriğin oynatılması için gerekli olmayan ancak kullanıcı deneyimini iyileştiren öğelerdir. Durdurma simgeleri, oynatıcıdaki dil seçeneği ve görüntüleme geçmişi gibi özellikler, arka planda sorunlar ortaya çıktığı zaman göz ardı edilebilecek özellikler olarak belirtiliyor. Üstelik kullanıcılar, bu öğelerin izleme esnasında devre dışı kaldığını fark etmiyor bile.

Netflix sunucu algoritması

Kritik olan bölüm ise kullanıcıların içerik oynatma deneyimini etkileyen trafik içindir. Bu trafik aşırı miktarda artarsa, bir filmi veya diziyi oynatmak istediğinizde sunucu hatası ile karşılaşabilirsiniz. Zuul filtresi, tüm bu öğeleri 1 ve 100 arasında puanlıyor. Önceliğe göre öğeler devre dışı bırakılabiliyor veya aktif edilebiliyor.

Zuul filtresinin başarılı bir şekilde devreye girmesinin ardından, 2019’da yaşanan soruna benzer bir sorunla karşılaşılmadı. Mühendislerin belirttiklerine göre sunucu altyapısı kendisini bir arızadan kurtarırken, kullanıcılar sevdikleri programları kesintisiz bir şekilde izleyebiliyor.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Netflix videolarını takılmadan nasıl izleyebiliyoruz?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Full HD ekranı olan ve Widevine seviyesi L1 olan M30s cihazımın Widevine seviyesini L3 olarak gösterip maxsimum oynatma çözünürlüğünü SD’ye düşüren şirket mi ? Ben zaten hep 480p izliyorum 🙂 O yüzden beni pek ilgilendirmiyor.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  8 mbit ile 4k izliyorum sorunsuz bence Bi eksikleri yok paranın hakkını alıyorum.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  13 mb hız ile bazen 4k izliyorum bu işi biliyorlar

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Grafikleri gerçekten anlayan var mı

" Netflix videolarını takılmadan nasıl izleyebiliyoruz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Netflix videolarını takılmadan nasıl izleyebiliyoruz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Netflix videolarını takılmadan nasıl izleyebiliyoruz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!