Okunma

New York’ta kripto para madenciliği yasağı!


17 Mart 2018 Cumartesi 21:00
New York’ta kripto para madenciliği yasağı!

Kripto para birimlerinin dünya hızla yaygınlaşmasıyla birlikte,  kripto para madenciliği de oldukça hızlı bir şekilde yaygınlaştı. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede yapılmaya başlandı. Bu durum karşısında Amerikan Hükümeti, New York’ta kripto para madenciliği yasağı getirdi. 18 ay sürecek bu yasak, sadece New York’un bir ilçesinde madenciliğe yeni başlayacaklar için geçerli.

Kripto para madencileri elektrik nerede ucuzsa oraya gidiyor

New York eyaletinin Plattsburgh ilçesinde elektrik oldukça ucuz. Öyle ki Amerika genelinde ortalama kilovat başına 10 cent ise Plattsburgh ilçesinde 4.5 cent civarında. Bu durumda da birçok kripto para madencisi daha fazla kar edebilmek için bu ilçeye gidiyor ve madenciliğe bu ilçede devam ediyor. Ayrıca elektrik kullanımı için belirlenen limitin aşılması o ilçede yaşayan bütün insanların faturasını çok fazla etkiliyor. Hatta son 2 ayda ilçenin en büyük operasyonu olan Coinmint, ilçedeki harcanan elektriğin yüzde 10’unu kullanıyor.

Plattsburgh Belediye Başkanı Colin Read‘ın gözüne çarpan bu durum için bir çözüm arandı ve bu ilçede kripto para madenciliğine yeni başlayacak kişilerin bunu yapmasına 18 aylık bir yasak getirildi. Yani New York’un Plattsburgh ilçesinde madencilik yapmaya başlayacak kişiler madencilik yapamayacak ancak daha önceden yapmaya başlanlar madencilik yapmaya devam edebilecek.

Bu tür bir yasağın ülkemizde de uygulanması söz konusu olabilir çünkü insanlar madencilik yaparak gelir elde ediyorlar ve bu gelirden herhangi bir vergi ödemiyorlar. Hiçbir devlet, hem elektriğin bu şekilde fazlaca kullanılmasını, hem de vergi vermeden gelir elde edilmesini istemez.

:: Siz New York’ta kripto para madenciliği için getirilen yasak hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve dosya yazılarını insanlara aktarmak için ShiftDelete.Net'te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “New York’ta kripto para madenciliği yasağı!”

  1. Altanay. dedi ki:

    Nisan ayına kadar yasaklansada ucuzlasa bende doğum günümde 1050 ti alırım sjsjsjs

  2. Burhan dedi ki:

    Elekctrigi fazlaca kullaninca faturada gerekli artirimlar zaten yapiliyor. Faturadan zaten tonlarca vergi aliniyor. Akli olmadan fikri olmak diye buna denir.

  3. Cemil huseyin dedi ki:

    Elektrikten vergi almiyor mu devlet?

" New York’ta kripto para madenciliği yasağı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere New York’ta kripto para madenciliği yasağı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda New York’ta kripto para madenciliği yasağı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "