Okunma

Nexus Cihazlar için Son Güncelleme Tarihleri


22 Haziran 2016 Çarşamba 14:30
Nexus Cihazlar için Son Güncelleme Tarihleri

Android işletim sisteminde en iyi güncelleme desteği alan cihazlar kuşkusuz Nexus serisi modeller. Nedeni ise cihazların bizzat Google tarafından desteklenmesi. 

Nexus cihazların bir diğer özelliği ise yeni Android sürümlerine ilk ev sahipliği yapmaları. Google, ağustos ya da eylül ayı içerisinde Android N işletim sistemini iki Nexus cihaz eşliğinde resmen açıklayacak. Yeni sürüm daha sonra diğer Nexus modeller için dağıtıma sunulacak.

Burada şu soru aklınıza takılabilir: “Hangi Nexus cihazlar Android N sürümüne yükseltilecek?” Google konuya ilişkin destek sayfasından Nexus cihazların güncelleme yol haritasını gösteren bir zaman çizelgesi yayınlandı. Google’ın daha önce benzer şekilde bir takvim yayınladığına şahit olmadığımızın altını çizelim. 

Nexus 6 için destek sona eriyor

Google ve diğer üreticiler, Android tabanlı cihazları için 18 aylık güncelleme desteği sözü veriyor. Bu süre bazı modeller için iki yılı aşabiliyor. Nexus cihazlar genellikle iki büyük Android sürümüne yükseltildikten sonra güncelleme dışına itiliyor. Bu işleyiş mevcut Nexus modeller için de görünüşe bakılırsa sürecek.

16-06/22/screen-shot-2016-06-21-at-95932-am.png

Google tarafından yayınlanan güncelleme zaman çizelgesine göre en yeni Nexus telefonlar olan Nexus 6P ve Nexus 5X için güncelleme desteği Eylül 2017’ye kadar devam edecek. Nexus 6 ve Nexus 9 tablet içinse güncelleme desteği Eylül 2016’da sona erecek Her iki telefon için Android N sürümü son büyük güncelleme olacak.

Android N sürümü son büyük güncelleme olacak, ancak söz konusu cihazlar için güncelleme desteğini bitirmeyecek. İki yılın ardından bir yıl boyunca ise güvenlik noktasında güncelleme desteği devam ettirilecek. 

:: Google’ın güncelleme yol haritası hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Nexus Cihazlar için Son Güncelleme Tarihleri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında bu tarihlerden sonra sürüm güncellemeleri için garanti vermiyoruz demek istemişler gibi anladım ben. Ayrıca nexus 4 ler bile 6.0.1 aldılar end of life oldukları halde. google yine güncellemeye devam eder diye düşünüyorum. Sadece gecikmeler olabilir. bu noktada kamuoyu baskısı oluşmasın diye yazılmış olabilir. Ayrıca model sayısı da arttığı için yazılım geliştirme süresi de bu oranda artmıştır. ki android one projesini saymıyorum bile.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  2011 yılında çıkan bir telefon, bi zahmet çeksin güncelleme desteğini

 3. SDN Okuru dedi ki:

  hangi iphone yavaş lan? gocunmayın kendi yalanınıza bile inanıyonuz iphone 4sle note4 ü kiyasliyonuz kesin gidin Allah aşkına aynı yasta iphoneu ve Andoid amirali kiyaslayin

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Su android n deki su n harfi Namık anlamına mi geliyor gerçekten ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  General mobile 4g bir yılı kaldı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple guncelleme suresi uzun ama telefon kasiyo ee ne anladim?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  cm var nasıl olsa

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ANDROİD İŞTE NE BEKLERSİN DİYEN ARKADAŞ APPLE 4 VE 4S E GÜNCELLEMEYİ KESTİ ONU NE YAPCAZ?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Xperia z3 ??

 10. SDN Okuru dedi ki:

  GM yüzünden Nexus lar Türkiye ye gelmiyor :S

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Nexus cihazların güncelleme sorunu olmaz. Çıktığı günden beri nexus 4'te android 6 kullanıyorum. Eminim ki android 7 çıkınca bir hafta sonra telefonuma custom rom çıkacaktır. Üstelik IPhone gibi yavaşlatan güncellemeler değil. Her güncellemede performansı artıyor.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Nexus 5 ne oldu ?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Peki ya android one general mobile telefonları için güncelleme desteği ne zamana kadar sürecek

 14. SDN Okuru dedi ki:

  nexus5 var canavar gibi hızlı.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Android işte ne beklersin

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Gm5 Plus için ne diyorlar acaba

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Vallaha guncelleme desteği bitse bile pek bir şey olmaz bence. Nexus 4 için 20 civarı 6.0.1 romu var. Yeni nexus cihazlarda ise yine aynısı olir diye tehmin ediyorum

" Nexus Cihazlar için Son Güncelleme Tarihleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nexus Cihazlar için Son Güncelleme Tarihleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nexus Cihazlar için Son Güncelleme Tarihleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "