Okunma

Nikola’dan dünyayı değiştirecek kamyon


02 Aralık 2016 Cuma 04:00
Nikola’dan dünyayı değiştirecek kamyon

Elektrikli otomobillere hepimiz alışkınız ama elektrik motoruyla çalışan dev bir kamyon görmüş müydünüz? Elektrik motorlu araçların düşük menzili nedeniyle dev yük kamyonlarını elektrikli olarak üretmek hiç mantıklı değildi.

Ancak şimdi elektrikli otomobil üreticisi Nikola, bu alana el attı. Firma hidrojen yakıtıyla çalışan elektrikli motora sahip Nikola One ve Nikola Two isimli kamyon modelleriyle, yük taşımacılığının da elektrik enerjisiyle yapılmasını sağlayacak.

Bir depo suyla 1500 km yol

Bir depo hidrojen yakıtıyla 1500 km yol kat edebilen kamyonlar, bu sayede bazı noktalar arasında hiç yakıt almadan yük taşıyabileceği gibi, daha uzun mesafeler için, Nikola’nın kuracağı hidrojen istasyonlarında yakıt hücresi ikmali yapabilecek.

Kamyonlar 2020’de piyasaya çıkana kadar Nikola da ABD’nin çeşitli noktalarına hidrojen yakıt istasyonları kuracak. Elbette araçların yedekte ekstra yakıt taşıması da mümkün olacak. Bu da menzili arttıracak.

Ancak, bir anlamda sulu çözeltiler yakacak olacak olan yeni kamyonlar, aynı zamanda ulaştırma maliyetlerini çok düşüreceği için, üreticiler için büyük bir fiyat avantajı sağlayacak.

Bu da elektrikli kamyonlar yaygınlaştıkça, pek çok mal ve hizmetin fiyatında düşüşlerin yaşanması anlamına geliyor. 

Bir diğer deyişle, elektrikli kamyonlar, son tüketicinin satın alma gücünü dolaylı olarak arttırarak toplumların refahına hızlı bir katkı yapacak.

:: Sizce elektrikli kamyonlar mal ve hizmet fiyatlarını düşürmede başarılı olabilir mi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Nikola’dan dünyayı değiştirecek kamyon”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kamyonum Nikola, arabam Tesla. Ampule hayir, yasasin floresan. 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Petrol Ağaları, tekelleri yıllardır hidrojen yakıtlı motor önünde aşılmaz bir engel bu iş için daha zamana ihtiyaç var…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bu seferde dünyadaki su biter. en temizi güneş enerjisi.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hidrojenli araba Elektrikli araba savaşını Elektrikliler kazandı sanırım ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu hidrojen motoru otomobile uyarlanamıyor mu acaba

 6. SDN Okuru dedi ki:

  "hidrojen yakıtıyla çalışan elektrikli motor" anlamı ne oluyor tam olarak ??

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba kuraklık. Şu gereksiz yazarı bi atın siteden ya, bu ne boş bir yazıdır.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  nikola mı? tesla olmasın?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Su da malesef tükenebilir bir kaynak ve çok hayati bir kaynak. Bugün petrol değerliyken sadece cebimizi yakıyor ancak gelecek yakıt makzemesi olarak doğal hayatın gerekliliklerinden olan su kullanılırsa, aç gözlü firmalar ve devletler doğal dengeyi bozabilirler su elde etmek için doğal su kaynakları kurutulabilinir. Bi çözüm üretilcekse bu düşük maliyetle kolay üretilebilinen yakıt kaynakları olabilir çünkü artık dünyada gücü depolayan değil gücü üreten devletler başarılı. Herkes yakıta sahip olsun ucuza ancak asıl para kazanma şekli elindeki yakıtı yüksek fiyata satan değil bu yakıtla ya da enerjiyle katma değer katan işler yapanların olmalı. Ancak bu sistem gelecek teknolojisi ve fütüristik olabilir. Nikola'nın bu hamlesi bir ara teknoloji ürünüdür bence. "Bakın petrole ihtiyacımız yok, su ile de hallediyoruz"u gösterir ancak gelecek bu sistemle yürümez

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kamyonlardan sogudum

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bütün emperyal güçler hala fosil yakıt için milyonlarca insanı öldürmeye deniz aşırı ülkelerden geliyorsa ve hala geçmişte köle ticareti yapan avrupa gelip suriyede petrol paylaşımı için uçak asker vs gönderiyorsa demek ki fosil yakıtlar bir süre daha -kaç yüz yıl bilemem- devam edecek gibi gözüküyor. Ama yok ben illa yapacağım derse bu abimizin haberini bir kez daha burada okuyabiliriz yakın gelecekte. Ama bu iyi bir haber olmayacak.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  yasatmazlarrrr 😀

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Aslımda hidrojen konusunda en sanslı ülke biziz ama değ***** hidrojen sülfür gazı kaynıyor ve bor madeni de hidrojen depolamada en iyi yöntem.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Eskiden petrol ⛽️ pahalı idi şimdi su

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Toplumun rafahında bir katkı sağlıyacağını hiç zannetmiyorum olsa olsa hava kirliliği yapmaz

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Önü Audi arka kamyon jshsdj

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Thanks america ! 😀

" Nikola’dan dünyayı değiştirecek kamyon konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nikola’dan dünyayı değiştirecek kamyon ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nikola’dan dünyayı değiştirecek kamyon ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "