Nikon’un muhteşem fotomikrograf yarışması!


17 Ekim 2020 Cumartesi 15:00

Pek çok tarzda yarışma düzenleniyor. Nikon’un da farklı fotoğrafçıları bir araya topladığı ve düzenlediği yarışmalar bulunuyor. Bunlardan birisi olan” Nikon Small World Photomicrography Contest 2020” yani ” Nikon Küçük Dünya Fotomikrograf Yarışması 2020” olarak da adlandırılan bu yarışma, bilimin ve fotoğrafçılığın tek potada birleştiği bir dünyaya bizleri sürüklüyor. İşte bu yılın kazanan muhteşem fotoğrafları:

Nikon Küçük Dünya Fotomikrograf Yarışması 2020 kazananları

Nikon’un 46 yıldır düzenlediği Küçük Dünya Fotoğraf Yarışması’nın kazananları arasında gerçekten çok iyi fotoğraflar bulunuyor. Yaklaşık 100 ülkeden binlerce fotoğrafın birbiriyle rekabet ettiği bu yarışma çok renkli fotoğraflara ev sahipliği yapıyor.

Bunun yanında canlıların mikroskobik görüntüleriyle karşılaşıyoruz ve bu da bize doğanın çok farklı yönlerini gösteriyor. Mikroskopla büyütülerek ve renklendirilerek çekilen bu fotoğraflar aynı zamanda bilime de önemli katkı sağlıyor olmasıyla dikkat çekiyor.

Bu yılın kazanan fotoğrafının kazanan ismi ise bir zebra balığının iskelet yapısını fotoğraflayan, pul yapısı gibi detayları da içeren fotoğrafıyla Daniel Castranova oluyor. Söz konusu fotoğraf, ustaca oluşturulmuş ve teknik olarak kusursuz bir fotoğraf olarak tanımlanıyor. Fotoğrafın oluşturulması hikâyesi ise en az bu ödülün kazanılmasına kadar önemli bir süreci içine alıyor.

Nikon-Kucuk-Dunya-Fotomikrograf-Yarismasi-00

Birincilik ödülü Daniel Castranova

Fotoğraf özel bir mikroskop ile 350’nin üzerinde görüntünün birleştirilmesi ile oluşturuldu. Bilimsel bir keşfi de içinde barındıran bu fotoğraf, daha önce sadece memelilerde olduğu düşünülen bir özellik olan, balığın kafatasındaki lenfatik damarları ortaya çıkarıyor.

Nikon-Kucuk-Dunya-Fotomikrograf-Yarismasi-00

İkincilik Daniel Knop

İkincilik ödülü ise Daniel Knop‘a gidiyor. Knop, bir palyaço balığının embriyonik gelişiminin bir görüntüsüyle yarışmada ikincilik koltuğuna oturuyor. Üçüncü olan fotoğraf ise bir süredir yarışmanın bilinen simalarından olan Dr. Igor Siwanowicz‘e gidiyor. 2011 yılında birincilik ödülü kazanan Siwanowicz, 2019 yılında da ikincilik kazanmış ve toplamda 17 kez Nikon Küçük Dünya Fotomikrograf Yarışması’nda ödül kazanıyor.

Nikon-Kucuk-Dunya-Fotomikrograf-Yarismasi-ucunculuk

Üçüncülük ödülü Dr. Igor Siwanowicz

Yarışmanın diğer kazananları haberin başında yer alan galeriden görülebilir.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nikon’un muhteşem fotomikrograf yarışması! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nikon’un muhteşem fotomikrograf yarışması! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nikon’un muhteşem fotomikrograf yarışması! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik! iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik!
  2. 2 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
  3. 3 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
  4. 4 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
  5. 5 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
  6. 6 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
  7. 7 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
  8. 8 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  9. 9 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  10. 10 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?