Nintendo Gittikçe Büyüyor


29 Temmuz 2007 Pazar 13:00
ABONE OL
Nintendo Gittikçe Büyüyor
Gizlilik sözleşmeleriyle arası pek iyi olmayan dostlarımızın bildirdiğine göre, Nintendo, piyasa değerleri kıyaslandığında Honda’dan daha değerli bir firma durumuna gelmiş. Gameboy‘dan bu yana oyuncuları kendisine bağlamayı bilen Nintendo, en son ürünleriyle birlikte bir tarz hâline geldi. Peki bu başarının ardında yatan şey ne?

Etkileşim Her Şeydir

Ülkemizdeki ana haber bültenlerine bile çıkan Nintendo’nun Wii ürünü, uluslararası platformda, kullanıcılara sunduğu çok yüksek etkileşim seviyesiyle çok fazla ses getirdi. Özellikle birçok bilgisayar ve konsol oyun denetçisi üreten firmaların “yeni ürünümüz titreşimli mi olacak yoksa titreşimsiz mi?” yaklaşımını “titremesi değil, titrettiğinde işe yaraması önemli” yaklaşımıyla noktalayan Nintendo, özellikle Wii ile beraber çıkan Wii Sports ile olaya noktayı koymuş oldu. Oyunun kumandaları o kadar gelişmiş ki, Wii başında üç düz takla ardına yedi salto attığınızda  makine bunu anlayabiliyor. Yok, puan tabelaları kaldıran bir parça henüz üretilmedi.

Etkileşim mi istedin? 50 şınav çek de aklın başına gelsin!
Nintendo DS ise Nintendo’nun bir başka etkileşim canavarı durumunda. Öyle ki bazı oyunlarda mikrofona üflediğinizde “ohh transistörlerim serinledi” şeklinde olmasa da bazı oyunlar için ciğer kuvvetinize göre bile etkileşim sağlanabiliyor. Bunun yanında Nintendo DS iki ayrı kartuş yuvasıyla sadece Gameboy Advanced oyunlarını çalıştırmakla kalmıyor; birçok farklı denetim aracını ve elentinin de ürüne bağlanmasını sağlıyor. Örneğin bir araç sayesinde Nintendo DS’in konumunu değiştirerek oyun içindeki harekete yön verebiliyorsunuz. Yani elinizdeki basit çift eksenli kumandayı arabaya viraj döndürürken sağa sola vücudunuzla bükmekten çok daha fazla bir etkileşimden bahsediyoruz. Tabii o kumanda sadece sinirinizi alıyor; yoksa eğmenizin bi esprisi yok.


Ana Haber Bülteninde Bile Nintendo

Nintendo Wii’nin ülkemizdeki tanıtımına zamanında beraber çalıştığımız oyunsever arkadaşlar katılmıştı. Aynı günün akşamında veya sonraki bir haber bülteninde, dikkatleri cezbedecek şekilde bir haber gördük: Ünlü bir ana haber bülteni insanları eğlendirirken forma sokan bir oyun makinesinden bahsediyordu. Tabii etrafta Wii Sports icra eden insanları tanımasak neden bahsedildiğini anlamayacaktık; zira Nintendo veya Wii ismi asla haberde geçmedi. Arada Nintendo Türkiye’nin başında bulunan Hasan Çolakoğlu bile çıkıp konsolun etkileşim özelliklerinden bahsediyordu; ama sonuçta halka ulaşan mesaj; artık oyun oynarken formda kalabileceği oldu.

Bilmiyoruz ki Nintendo, Türkiye’deki habercilik zihniyetinden mi feyz aldı ama üzerine Wii Fit adlı sistemi piyasaya sürerek bu konuda bir adım daha attı. Artık Nintendo Wii, sizle beraber kültür fizik yapan bir aygıt haline gelmiş oldu.

Bundan Sonra Ne Var?

Açıkçası SDN’deki arkadaşlarla beraber Wii ve diğer Nintendo sistemlerinden beklediğimiz bir sonraki etkileşim şekli, dolaysız şekilde Huzurbulucu (Sakarya Karasu’da esnafın esnafa dağıttığı bir çeşit emprovize sopa, haydar; konvansiyonel fiziksel mücadele aygıtı) modülüyle beraber “Asayiş Berkemâl” adlı bir oyun çıkararak gerçek sokak kavgalarını bize yaşatacak düzeyde bir gelişim göstermesi. Tabii kullanıcının sergileyeceği fiziksel şiddete konsolun elektrikle karşılık vermesinin Nintendo yetkili servisinin elektronik çöplüğüne dönmesine sebep olacağını düşünürsek, Nintendo’dan konsollarının daha delikanlı şekilde mücadeleye girmesini rica edeceğiz. Yoksa iş “Tesla Coil” kurmaya kadar gider. Zira dostluğa dostluk, şiddete de şiddetle yanıt vermesini bilen bir neslin torunlarıyız.


Bilgi İçin: Nintendo
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

berkin bozdogan sen bi daha birsey yazma lutfen rica ediyorum yazimi yayinlamayin ama arkadasta bi daha yazmasin bi sey anlasilmiyor

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Berkin bozdogan sdn ye sıkıcı reklamlardan ve video gibi populist haberimsilerden kurtarıp gercek teknoloji haberleri ile seviyeyi br adım daha arttıran bir yazardır. SDN yazarları catlasın hadi sıkıysa bunu yayınla. TŞKRLER berkin bozdogan

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

o kadar okudum hiç bir bilgi alamadım çok ama boş bi yazı

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Okudum bir şey anlamadım diyenler anlatma ve anlama kapasitenizi geliştirin çünkü gayet açıklayıcı bir yazı. Bu yazı sıkıcı ve reklam kokan yazılar gibi değil. Teşekkürler Berkin

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Berkin okuması en keyifli yazarlardandır, tamam, bazen dozu yükseltip teknik yazar ama yukarıdaki yazıdaysa şikayetiniz ben rahatça anladığımı ve keyif aldığımı söyleyebilirim.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

komık dılde bır yazı olmus bence hos tesekkurler

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Tesla Coil’in ne olduğunu ve Hasan Çolakoğlu’nun kim olduğunu bilmediğimi söyleyebilirim. Ancak bunların dışında kalanları gayet iyi anladım.

Editör: Kusura bakmayın, kendisi hakkındaki bilgiyi yazıya ekledik. Tesla Coil ise Command&Conquer oyunu serisinden bir bina; hafiften elektrik saçıyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

“berkin bozdogan sen bi daha birsey yazma lutfen rica ediyorum yazimi yayinlamayin ama arkadasta bi daha yazmasin bi sey anlasilmiyor”

Arkadaşım ille her haber senin ilgini çekçek diye bir mücadele içinde değildir bu site sanıyorum. 20 bin üye olduk diyo adamlar. her telden bişeyler var. sen kendi ilgini çeken konuları okursun olur biter. beğenemdiğini de okumayı verirsin. her konu beğenmeyen yorum yazarsa tıkanır bu işler. biraz içinde tutmak lazım.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Espirili key’f verici bir yazar… okurken dinlendiğimi itiraf edeyim. iş yerindeyim günün yorgunluğumu yaptığın esprilerle üstümden attığın için teşekkürler yazılarının devamını diliyorum…

Muratk

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Azınlık raporu Filminde Böyle Bişey var dı etkileşimli oyun insanlar ufak oda benzeri yerlerde etkileşimli oyunlar oynuyorlardı

" Nintendo Gittikçe Büyüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nintendo Gittikçe Büyüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nintendo Gittikçe Büyüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!