Okunma

Nintendo Hitler’i Yasakladı


19 Mayıs 2008 Pazartesi 21:00
Nintendo Hitler’i Yasakladı
Nintendo, ‘güvenli ve eğlenceli’ sloganıyla sürdürdüğü hizmet politikasını korumak adına, Hitler adını Mario Kart Wii’nin online bölümünde yasakladı. Nintendo Wi-Fi Connection servisine Mii (Nintendo Wii’deki kullanıcı hesabı) lisansınız Hitler olarak ayarlıyken girmeye çalıştığınızda, bu takma adın yasak olduğunu ve devam etmek için adınızı değiştirmeniz gerektiğini belirten bir uyarı alıyorsunuz.

Başka Kimler Yasak?

Yüksek oranda siyasi bir yaptırım gibi görünen bu yasaktan tek nasibini alan ise Hitler olmuş gibi görünüyor. Çünkü gerek tarihi, gerekse güncel ‘kötü adamlar’ arasında başka yasaklanan isim yer almıyor. Örneğin Wi-Fi Connection’a bağlantınız sırasında Stalin veya Osama (Usame) gibi isimler seçtiğinizde sıkıntıyla karşılaşmıyorsunuz. Bakalım Nintendo’nun bu kararı, ‘Mein Kampf’ı (Kavgam) başucu kitabı haline getirenlerden nasıl bir tepki görecek.

Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nintendo Hitler’i Yasakladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nintendo Hitler’i Yasakladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nintendo Hitler’i Yasakladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "