Okunma

Nintendo Wii’nin Üretimi Sona Eriyor


21 Ekim 2013 Pazartesi 11:00
Nintendo Wii’nin Üretimi Sona Eriyor

Nintendo’yu yeni nesilde ulaştığı satış rakamıyla başarıdan başarıya götüren Wii konsolu ömrünün sonuna hızlı bir şekilde geliyor. Hareket özellikleri sayesinde yüksek satış oranı yakalayan ancak donanım gücü sebebiyle profesyonel oyuncular tarafından seçilmeyen Wii, geçtiğimiz sene daha iyi grafik kalitesine sahip olan Wii U ile değiştirilmişti.

Donanım olarak sadece Xbox 360‘tan biraz iyi olan, hareket konusunda ise Wii’ye ekstra bir şey katmayan (ekranlı gamepad pek ilgi görmedi) Wii U‘nun satışları epey kötü gidiyor. Hatta öyle ki normal Wii bile Wii U‘dan daha fazla satar konumda. Görünüşe göre Nintendo da işi şansa bırakmak istemiyor.

Yapılan açıklamada Wii‘nin Japonya‘da satışlarının kaldırıldığı belirtildi. Konsolun özellikle Japonya‘da peynir ekmek gibi sattığını düşünürsek bu satış kaldırma kararı bir anlamda Wii U konsolunu harekete geçirme hamlesi olabilir.

Avrupa ve Amerika‘da şimdilik benzer bir karar bulunmuyor. Wii ve Wii mini‘nin satışları Japonya dışında devam edicek. Aslında bunu belirttiğimiz gibi Wii U’yu yükseltme hamlesi olarak düşünebiliriz. Çünkü Japonya’da Wii U konsolunun satışlarının artması, oyun yapımcılarını da harekete geçirerek Wii U‘ya daha fazla özel oyun çıkması sağlanacak. Böylece Avrupa ve Amerika’daki oyunseverler de Wii U konsolunu biraz daha hazır görecekler.

Nintendo’nun Wii üretimini Japonya için bu ayın başında kaldırdığını da hatırlatalım. Üretimin bitiminden 20 gün sonra da satışları bitmiş oldu.

:: Nintendo Wii’nin üretimden kalkması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Wii U başarılı olabilecek mi?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Nintendo Wii’nin Üretimi Sona Eriyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    wii 0-5 yaş arasına hitap ediyor bence 😀

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Nintendo yu eskiden çok severdim ama hala grafiksel olarak geride kalmış oyunlar çıkaran kendini geliştirmeyen bi firma olarak kaldı. donanım üretiminde ise türkiye pazarı çok az. wii alsak wii ye uygun istediğin oyunu bulmak bile sıkıntı. rakibi sony çok güçlü ezilmeye mahkum

  3. SDN Okuru dedi ki:

    isabet olmuş.nintendo wii hayatımın bir hatası malesef.

" Nintendo Wii’nin Üretimi Sona Eriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nintendo Wii’nin Üretimi Sona Eriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nintendo Wii’nin Üretimi Sona Eriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "