Okunma

Nissan iPhone’la Daha İyi Sürüş Peşinde


07 Ekim 2009 Çarşamba 10:20
Nissan iPhone’la Daha İyi Sürüş Peşinde

Trafik kazaları günümüzün en büyük felaketi. Her yıl, hastalıklardan ve doğal felaketlerden bile fazla kişi kazalarda can veriyor. Bunun en büyük nedeni ise, dikkatsiz ve özensiz sürücüler. Nissan bu soruna çözüm bulmak için Apple‘a bir teklif götürdü. Firma iPhone teknolojisini otomobillere uygun hale getirmek istiyor.


Dizilerin süper arabası KITT gerçek olabilir

Japon Otomobil firmasının planına göre, iPhone, Wi-Fi’den ya da kablolarla araçlara takılacak. Cihaz sürücülerin alışkanlıklarını, yaptıkları hızı ve kullanış biçimlerini kara kutu tarzında sürekli kaydedecek. Bunu ise belirli aralıklarla kurulan serverlara yollayacak. Server‘daki uzmanlar sürücülerin aylık hareketlerini inceleyip onlara puan verecekler.

Örneğin puan 10 üzerinden veriliyorsa, sürücü 5’den aşağıya aldığı zaman, yetkililer onu uyaracak. Ayrıca Eco Driving (Ekonomik Sürüş) adı verilen sistemle, sürücülerin her ay harcadığı benzinin kaydı tutulacak. Daha sonra firma araç sahiplerine enerji tüketimini azaltmanın yollarını sunacak.

Eğer Apple bu teklifi kabul ederse hali hazırda Nissan‘ın geliştirmiş olduğu bu sistem milyonlarca iPhone kullanıcısına ulaşacak. Japonya’nın Yokohama kentinde ise sistem test edilmeye başlanacak. Nissan yetkilileri bu tarz bilgileri toplayarak sürüş keyfini daha dostane hale getireceklerini düşünüyorlar. Apple bu teklife ne cevap verecek bilemeyiz ama gelişen teknolojinin çağımızın vebasına ilaç olacağı kesin.

 :: Teknoloji trafik kazalarına çözüm olabilecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nissan iPhone’la Daha İyi Sürüş Peşinde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nissan iPhone’la Daha İyi Sürüş Peşinde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nissan iPhone’la Daha İyi Sürüş Peşinde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "