Okunma

Nissan ProPilot 2.0 sürücüyü gözünden anlıyor


17 Mayıs 2019 Cuma 11:28
Nissan ProPilot 2.0 sürücüyü gözünden anlıyor

Yeni nesil teknolojiler otomobilleri değiştirmeye devam ediyor. Eskiden manuel olan birçok kontrol artık dijital olarak hayatımızın içinde. Dijitalleşme artarken, otomobil sürüş şekilleri de değişiyor. Otomobil üreticileri bizleri yavaş yavaş otonom sürüşe hazırlıyor. Mevcut ProPilot teknolojisine sahip olan Nissan bu teknolojinin yeni versiyonu duyuruldu. Nissan ProPilot 2.0 teknolojisi sürücüyü gözünden anlayacak.

Nissan ProPilot 2.0 teknolojisi neler yapıyor?

Hali hazırda kullanılan Nissan ProPilot otomobilin şeridinde kendi başına gitmesini sağlıyor. Ancak bu teknolojinin aktif olabilmesi için sürücünün iki elinin direksiyonda olması gerekiyor. Yeni versiyon ile birlikte otomobillerin kendi kendine gitme yeteneği gelişiyor. Nissan ProPilot 2.0 ile birlikte sürücünün direksiyona dokunmasına gerek kalmıyor. Sürücünün müdahalesini azaltan yeni teknoloji, sürücünün müdahalesine ihtiyaç duyduğunda görüntülü ve sesli bildirimler gönderecek.Ek olarak aracın içindeki kamera sürücünün dikkatini sürekli olarak kontrol edecek. Böylece sürüş otomobilde olsa bile sürücünün sürüşten kopmaması sağlanacak.

Nissan ProPilot 2.0 teknolojisi ile ilgili bir diğer yenilik ise otomobil bu teknoloji sayesinde şerit değişikliğini destekliyor olması. Ancak bu aşamada sürünün direksiyona dokunuyor ve sinyal vermiş olması gerekiyor.

Şimdilik yalnızca Japonya pazarı için duyurulan yeni teknoloji Nissan Skyline ile birlikte yollara inecek. Nissan Skyline modeli 2019 yılının sonbaharında satışa çıkacak.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nissan ProPilot 2.0 sürücüyü gözünden anlıyor”

  1. aliklim dedi ki:

    Nissan mı? 20 yıl beklersiniz teknolojik yenilikleri araçlarına entegre etmesini. BMW veya mercedes zannetmeyin derim

" Nissan ProPilot 2.0 sürücüyü gözünden anlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nissan ProPilot 2.0 sürücüyü gözünden anlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nissan ProPilot 2.0 sürücüyü gözünden anlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "