Nokia, 5G için binlerce çalışanını işten çıkaracak


16 Mart 2021 Salı 19:56
ABONE OL
Nokia, 5G için binlerce çalışanını işten çıkaracak

Bir dönemin efsane telefon üreticisi Nokia, varlığını bir telekomünikasyon şirketi olarak devam ettiriyor. Bu alandaki faaliyetlerine hız veren şirket, 5G altyapı çalışmalarına odaklamış durumda. Ancak şimdiden büyük rakiplerinin gerisinde kalan Finli teknoloji devi, farkı kapatmak için kaynak arayışına girdi. Binlerce kişi ise işsiz kalacak.

Nokia, 5G için işçi çıkaracak

Şirketin yetkilileri, 5G yatırımlarının geleceği hakkında bazı açıklamalar yaptı. En dikkat çeken detay ise, işten çıkarma konusunda alınan kararlar oldu. Şirket şu anda 90.000 olan personel sayısını, 18 ila 25 ay içerisinde 80.000 kişiye düşürme kararı aldı. Böylelikle çalışanlara ödenmesi gereken 600 milyon Euro, şirketin cebine kalmış olacak. Bu para özellikle 5G için yapılan Ar-Ge çalışmalarında kullanılacak.

nokia 5G

Şirketin sözcüsü, işten çıkarmaların global çapta olacağını ve pek çok ülkedeki çalışanların etkileneceğini söyledi. Sözcü, çıkarılan çalışanlar için danışmanlık hizmeti sunulacağını da ekledi. Tüm detaylar henüz belli değil ancak, şirketin Birleşik Krallık’ta 96 kişi ve Finlandiya’da 300 kişiyle yollarını ayıracağı biliniyor. Nokia, 5G alanındaki işe alımlara ise devam edecek.

Nokia, 5G çalışmalarında rakibi Huawei ve Ericsson‘un oldukça gerisinde kalmış durumda. Şirket, bu kötü gidişata son vermek için Ağustos ayında Pekka Lundmark’ı CEO olarak atadı. 57 yaşındaki Finlandiyalı CEO, kariyerine yine söz konusu şirkette başlamıştı. Lundmark yaptığı açıklamada “Rekabet etmek için girdiğimiz sektörlerde kazanacağız.” dedi.

Nokia, bir kez daha geride kalmak istemiyor

Şirket, akıllı telefonların yükselişini kaçırdığı gibi 5G trenini de kaçırmak istemiyor. Bir zamanlar dünyanın en büyük telefon üreticisi konumunda bulunan Nokia, satılan her üç telefondan ikisinin sahibiydi. Bir dizi yanlış karar ve yatırım, tarihte az rastlanan bir çöküşe nenen oldu. Böylelikle şirketin telefon departmanı ilk olarak Microsoft’un, daha sonra da HMD Global’ın eline geçti. Nokia telefonlar, bugün hala HMD çatısı altında üretilmeye devam ediyor.

Nokia için bu ilk değil. Telekomünikasyon devi, geçtiğimiz yıllarda da birkaç defa işten çıkarmalarla gündeme gelmişti. Şirket özellikle telefon üretimindeki çalışanlarıyla yollarını ayırmayı seçti. Son olarak ise geçtiğimiz yıl Fransa’da 1233 kişi işinden olmuştu.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Nokia mi kaldı hacı

" Nokia, 5G için binlerce çalışanını işten çıkaracak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia, 5G için binlerce çalışanını işten çıkaracak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia, 5G için binlerce çalışanını işten çıkaracak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  2. 2 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  3. 3 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  4. 4 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  5. 5 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  6. 6 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  7. 7 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  8. 8 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  9. 9 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  10. 10 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor