Okunma

Nokia 5G İçin Çalışmalara Başladı!


03 Eylül 2014 Çarşamba 04:00
Nokia 5G İçin Çalışmalara Başladı!

Nokia, çoğumuzun bildiği gibi bir bölümünü Microsoft’a satmış olsa da hala kendisine ait olan ve üzerinde çalıştığı bölümleri mevcut. Bunlardan birisi ise Siemens ile ortaklaşa çalıştıkları ağ birimi.

Nokia’nın ağ birimini gündeme taşıyan ise yaptıkları büyük atılım. Finli kaynakların elde ettiği bilgilere göre Nokia, önümüzdeki yılın başlarında kullanmak üzere Finlandiya’da 5G veri aktarımı test ağı kurmayı planlıyor. 

5G’nin Ticari Dağılımı 2020 Yılını İşaret Ediyor

Finlandiya’nın Oulu kentinde çalışmalara başlayacak olan şirket, bu çalışmaları ilk adımda sadece test ağı oluşturmak için yapacak. Ayrıca Nokia, elde ettiği API’leri yatırım ortaklarından rakiplerine kadar herkesle paylaşacağını da belirtti. Bunun sebebi ise yeni bir işbirliği şekillendirmek olarak yorumlanıyor. 5G’nin ticari dağıtımına başlamak içinse araştırmacılar 2020 yılını işaret ediyor.

2015 yılının başlarında kurulacak olan 5G test ağı, kullanıcıya 20 milisaniye mertebesinde 500 Mbps aşan veri hızları sunacak. Henüz ülkemize 4G bile gelmemişken Finlandiya’daki kullanıcılar 5G‘nin keyfini sürecek gibi gözüküyor. 

:: Sizce 5G Ülkemize Ne Zaman Gelir?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Nokia 5G İçin Çalışmalara Başladı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar 5G’ye başladılar biz hala 4G’y geçeceğiz 🙂

 2. Rambo_FT dedi ki:
 3. SDN Okuru dedi ki:

  yakında millet bu sinyaler yüzünden düşüp düşüp ölücek..dünyanın sonu teknolojiden olucak.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Daha telefon çekmeyen yerler var 3 ün 5 beşin lafını yapıyorlar 😀 Gerçekler

 5. osman sarohan dedi ki:
 6. Mehmet.Yildiz dedi ki:

  3G yi heryerde kullanýlabilir yapsýnlar yeterli þuanlýk. biz hala 3g ye bile zar zor baðlanýyoruz. kaldý ki daha 4G geliþmedi

 7. mstfanar dedi ki:

  Bize gelse ne olacak sanki, o hýz ile bize verilen AKK sýnýrý anýnda dolar sonrasýnda yine 3mbit ile devam.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bizlere 4g 2025 de falan gelir.

 9. Rambo_FT dedi ki:

  Neden TTNET bu G çalýþmalarýný hiç yapmadý? Çünkü o ancak çalmanýn peþinde. TTNET "Nasýl milleti yolarým"ýn peþinde. Turkcell, Vodafone, AVEA gibi firmalara kalmýþýz, onlarda aþýrý pahalý tarife sunuyorlar internet yönünden…

  Ne zaman ki bu ülkeden TTNET’i kovduk o zaman geliþmeleri sýcaðý sýcaðýna yaþayabileceðiz. Bu kadar net.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell nerdesin bak adamlar napiyor

 11. SDN Okuru dedi ki:

  yeter (x-1)G kulllanmaktan bıktık

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Biz keşke bir 4G ye geçseydik.. 3G de de aynı şey olmuştu zaten…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim ülkemizdeki tel. şirketleri sadece milletin cebindeki parayı nasıl alsak onu düşünüyor. Neyiniz eksikte avrupadan geri bırakıyorsunuz vatandaşı. Daha 3G bile sınırsız verilemiyor. 2020 de biz 4G yi bile zo görürüz bu zihniyetle. Para odaklı değilde hizmet odaklı çalışsalar 4G çoktan yayılırdı.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  4G download 147 mbit kıbrıs testlerinde gorduk

 15. Vikings dedi ki:

  Biz hala 4G’yi dört gözle bekleyelim ama onlar 5G Keyfi yapsýnlar.

" Nokia 5G İçin Çalışmalara Başladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia 5G İçin Çalışmalara Başladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia 5G İçin Çalışmalara Başladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "