Okunma

Nokia Android Saflarına Mı Geçiyor?


06 Temmuz 2009 Pazartesi 08:39
Nokia Android Saflarına Mı Geçiyor?

Akıllı telefon pazarının lider üreticisi Nokia için Symbian, gözden düşmeye başladı. Açık kaynak koda geçtikten sonra ciddi atılımlar yapmasına karşın, pazar payı kaybı eğilimden kurtulamayan Symbian; en büyük destekçisi ve hatta ortağı Nokia’yı kısmen de olsa kaybetmek üzere.


Android‘li Nokia’nın ilk detaylarının Eylül ayında netleşmesi bekleniyor.

Nokia tarafından yapılan net bir açıklama olmasa da, Eylül ayında, Android’li bir Nokia modelininn detaylarının netleşeceği, iyiden iyiye konuşulmaya başlandı. Yapılmış resmi bir açıklama olmadığı için kesin bilgilere ancak Eylül ayında ulaşabileceğiz.

Nokia’nın, Android’e yönelmesi, elbette ki hemen Symbian’ın ipinin çekilmesi anlamını taşımıyor. İlk etapta üst seviye modellerde görülecek olan Android, zaman içinde iyiden iyiye ağırlığını hissettirecek.

Ürettiği mobil cihazları yeteneklerine göre sınıflandıran Nokia; şu anda S20, S30, S40, S60 ve Maemo olarak ürünlerini kategorilendiriyor. S20 ve S30 alt seviye cihazlar olarak göze çarparken, S40 orta seviye mobil cihazları, S60 Symbian’lı akıllı telefonları simgeliyor. Maemo ise tahmin edeceğiniz üzere Tablet PC’ler. Android’in gelmesiyle bu kategori biraz farklı şekillenecek. Buna göre Symbian, şimdiki S40 cihazlar gibi daha kısıtlı özelliklere sahip modellerde görülecek. Şu anın güçlü Symbian telefonları ise Andoroid olarak karşımıza çıkacak.

Elbette ki Symbian’ın piyasada ayrı bir gücü ve hakimiyeti mevcut. Tüketici isteklerini genellikle göz ardı etmeyen Nokia, tutukulu Symbian kullanıcılarına karşı da ilk etapta çaresiz kalabilir. Tabi ki bunu da zaman gösterecek.

:: Symbian’ın yakın gelecekteki akıbeti ne olur?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Nokia Android Saflarına Mı Geçiyor?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    android çok ağır bir işletim sistemi ve kullanışsız bence wp yi biraz daha renkli ve canlı bi işletim sistemine çevirirlerse daha iyi olur örneğin şimdiki lumia serileri baya tutulmaya başladı hatta çevremde anroid cihaz kullananlar bile lumialara hayran kalmışlar, ama şu varki microsoft şu saçma katı kısıtlamalarını kaldırmalıdır kazanmak istiyorsa.

" Nokia Android Saflarına Mı Geçiyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia Android Saflarına Mı Geçiyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia Android Saflarına Mı Geçiyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "