Okunma

Nokia Beta Labs’dan Yeni İletişim Arayüzü


15 Nisan 2009 Çarşamba 08:15
Nokia Beta Labs’dan Yeni İletişim Arayüzü

Sanal ortamda ortak etkinlikler için bir takım platformlar geliştirilmiş, guruplar oluşturulmuş durumda. Nokia Beta Labs da bundan feyiz almış olacak ki hem mobil cihazlardan takip edilebilecek, hem de bilgisayar üzerinden takibi sağlanabilecek bir platform geliştirme hazırlığında.


Nokia Easy Meet Beta Arayüzü Yükleniyor

Nokia Easy Meet adından da anlaşılacağı üzere ailenizle, dostlarınızla ve iş hayatınızla buluşmaları sanal ortamda son derece basit bir şekilde hem mobil olduğunuz anlarda hem de kişisel bilgisayarınızdayken gerçek zamanlı gerçekleştirebilmenizi sağlıyor.

Sezgisel bir arayüze sahip olan bu uygulama hiçbir cihaz için ekstra bir programa ihtiyaç duymuyor. En azından programın çıkış noktası bu şekilde. https://easymeet.nokia.com/ adresinden ulaşabileceğiniz uygulamanın tek ihtiyacı bir tarayıcı.


Yaklaşan toplantılar için haberciniz hazır

Toplantılar ayarlamak, desteklenen özellikler dahilinde dosyalar paylaşmak son derece kolay. Uygulamanın sayfasına girdiğinizde ilk etapta kaydolmanız isteniyor. Kayıt işleminin ardından sayfanıza ulaşıyorsunuz.

Bir toplantı oluşturmak istediğinizde servis listedeki her katılımcı için bir e-posta ya da SMS göndererek bilgilendirmede bulunuyor. Sadece tek bir tıklama sayesinde tüm kullanıcılar toplantıyı düzenleyen kişi tarafından paylaşılan tüm içerikleri görüntüleyebiliyor. İçerik kullanıcının cihazından alınarak sunucuda depolanıyor ve sonrasında her kullanıcının cihazına ulaştırılıyor.

Uygulama Symbian cihazlardaki etkin çözünürlük olan 320×240 olarak tasarlanmış. Yatay ekranda son derece başarılı bir performans sağlıyor. Uygulama henüz prototip aşamasında olmasından dolayı Nokia hesapları ile entegre edilmedi. Bu yüzden mevcut Nokia hesabının yanına bir hesap daha almanız gerekiyor. Nokia ilerde tam uyumluluk sağlanacağını ifade ediyor.

Uygulama şu anda sadece aşağıdaki özellikleri destekliyor.
– Dosya, PPT, JPEG ve PNG formatlarını paylaşabilme.
Sohbet özelliği.
– Toplantı zamanı için gösterimler.
Beyaz tahta uygulaması.
– Paylaşılan dosyaları indirebilme.
Katılımcı bilinçlendirme araçları.
– Birebir görüşmeler için özel odalar.
Çevrimiçi kişileri görebilme.

İlerleyen günlerde uygulamaya video ve ses desteğinin de ekleneceği belirtiliyor. Nokia yine başarılı bir çalışmanın temellerini atıyor gibi. Bekleyelim görelim.

Bilgi için: https://easymeet.nokia.com/

:: Nokia’nın uygulamasıyla ilgili görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

 

Ahmet Gözütok (Forum kullanıcı adı: alabula)
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nokia Beta Labs’dan Yeni İletişim Arayüzü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia Beta Labs’dan Yeni İletişim Arayüzü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia Beta Labs’dan Yeni İletişim Arayüzü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "