Okunma

Nokia Bir Kez Daha Satılıyor


16 Mayıs 2016 Pazartesi 07:30
Nokia Bir Kez Daha Satılıyor

Nokia‘nın Finlandiyalı olmayan ilk CEO’su olan Stephen Elop‘un üstün yönetim zekası (!) sayesinde 2013 yılında 7.2 milyar dolar karşılığında Microsoft’a satılan Nokia, Uzak Doğu’dan gelen son haberlere göre bir kez daha el değiştirecek.

İddiaya göre Microsoft, Nokia ismini ve lisans haklarını Foxconn’a satacak. Foxconn’un kısa süre önce Japon teknoloji devi Sharp’ı satın aldığını hatırlatalım.

Microsoft’un Nokia’yı neden elden çıkarmak istediğine gelince; 2014 yılında Nokia markasını Lumia telefonlardan kaldıran yazılım devi yoluna Microsoft Lumia markasıyla devam etti. Cep telefonu modellerinde ise Nokia markasının kullanımı sürdürüldü. 

Nokia Telefonlar Artık Satmıyor

2016 birinci çeyrek verilerine bakıldığında şirket sadece 2.3 milyon Lumia akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Birinci çeyrekte satılan Nokia cep telefonu sayısı ise 15 milyon kaldı. Söz konusu rakamlara bakıldığında Microsoft’un mobil birimden umduğunu pek de bulamadığını görüyoruz.

Hatta şunu belirtmekte yarar var: Microsoft’un Android kaynaklı lisans gelirleri Windows tabanlı telefonlardan elde ettiği gelirden çok daha fazla.

Tüm bu olumsuzluklar bir araya geldiğinde Microsoft’un Nokia markasını elden çıkarmaması için hiçbir  neden görünmüyor. Şunu da belirtelim; Microsoft 2024 yılına kadar Nokia‘ya ait lisans haklarını elinde bulunduruyor.

16-05/16/nokia-cep-telefonu.jpg

Apple ürünlerinin montaj fabrikası olarak ismini duyuran Foxconn’un mobil dünyasına ilgi duyduğu bir gerçek. Nokia N1 tabletin üretim sürecinde aktif rol üstlenen Foxconn, iddiaya göre Nokia’nın ilk Android telefonunu da bu yıl içerisinde üretecek.

Microsoft Mobile cephesinde yaşanan olumsuzluklar bunlar sınırlı değil. Gelen haberlere göre Microsoft mobil departmanın %50’sini işten çıkaracak.

2014 yılından bu yana 18 bin çalışanla yollarını ayıran Microsoft, geri kalan %50’lik dilimi Surface ekibine kaydıracak ki; Microsoft’un gelecek yıl Surface Phone serisi modellerle yoluna devam edeceğine dair gelişmeler son dönemde arttı.

:: Microsoft Mobile cephesinde yaşananlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Nokia Bir Kez Daha Satılıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer foxon bu işe el attıysa diğer markalara çok ciddi rakip olur bence. İpohene deki tecrübesiyle iyi iş yapar Nokia tekrar piyasada aranan firma olabilir. Samsung un gelmesiyle düşen telefon fiyati bu kez Nokia ile düşer umarım

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kameradaki marifet megapiksel zanneden nokia hakediyor bunları. 42 mp kameralı telefon çıkarmasından belliydi tutmadı zaten .

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ne oldum değil ne olacağım demeli herkes

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be nokia a bak la bir zamanlar neydi ne oldu

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft Nokia akıllı telefon departmanını satın alarak tarihinin en başarısız yatırımını yaptığını kendilerine çok pahalıya mal olduğunu söyledi zaten. Nokia akıllı değil tuşlu media telefonları yapmaya devam ediyor. Foxconn'a satılması 3 yıl öncede biliniyordu zaten android Nokia olarak foxconn piyasaya sürücek bunuda herkez biliyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer Yeniden Toparlanma Yaparsa Firma Sektörde Adı Tekrardan Duyulur.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  90'lı yıllarda Nokia 5110'la hava atardık. Herkesin elinde o takoz gibi Nokialardan vardı 🙂 Şimdi ne durumlara düştü insan gerçekten hayret ediyor.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Oh olsun nokia'ya zamanında nokia 500'üm vardı adamlar içine gpu koymamış kasım kasım kasılırdı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  şu haberde bi düzeltme lazım microsoft nokia yı tamamen satın almadı sadece mobil üretim bölümünü satın aldı nokia şuan tarihi teknolojileri gerçekleştiriyor büyük yükten kurtuldu 😀

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Eskinin nokia'sı şimdinin samsung'u

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba arkadaşım nokia 230 olması lazım ***** üzerinden kapıda ödeme veya kredi kartıyla peşin olarak alabilirsin

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Birinci çeyrekte satılan Nokia cep telefonu sayısı ise 15 milyon kaldı.

  15 milyon satısı beğenmedimi ? Uydurmayın yada adam gıbı yazın hatalı

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba, foto'daki siyah nokia'yi nerden satin ala bilirim veya hangi model bilen var mi arkadaslar?

  Saygilar,

 14. SDN Okuru dedi ki:

  2016 ya kadardı 2024 mü oldu şimdi haber okumamak laxım

 15. SDN Okuru dedi ki:

  "Stephen Elop'un üstün yönetim zekası (!) " bu ne saçma bir cümle böyle nokia satılmasaydı belki de batacaktı.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Satılan şirket nasıl 16 milyar dolar alıyor hala anlamadım

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia anlaşmaya ggöre 2016 yılına kadar kendi markasıyla telefon üretemez

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft nokia'yı satın almamıştır mobil bölümünü almıştır

 19. SDN Okuru dedi ki:

  lan ne satılması adamlar 5gyi geliştiryor

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft kadar amaçlı belli olmayan işler yapıp üstüne bolca para harcamayı seven bir firma görmedim ben.

" Nokia Bir Kez Daha Satılıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia Bir Kez Daha Satılıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia Bir Kez Daha Satılıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "