Okunma

Buzdan Dokunmatik Ekran Olur mu?


21 Kasım 2010 Pazar 12:06
Buzdan Dokunmatik Ekran Olur mu?

Bazen bazı teknolojilerin ne amaçla geliştirildiğini çok fazla sorgulamamak gerekiyor. Üzerinde çalışılan teknolojiler insanlık için faydalı şeyler olmak yerine, zaman zaman sadece insanları şaşırtmak ya da eğlendirmek için de olabiliyor.

Nokia bünyesinde çalışan mühendislerin geliştirdiği ve Finlandiya’da insanların beğenisine sunulan buzdan dokunmatik ekran da ikinci kategoriye giren teknolojilerden biri. (Dokunmatik Ekran Teknolojileri)

Nasıl Yapıldı?

Yüzeyleri çok iyi şekilde düzleştirilen buz küplerine kızıl ötesine yakın dalga boyunda ışınlar gönderilerek, insanların elllerinin nereye dokunduğunu tespit eden bir bilgisayar ile çalışan bu ekranın pratik bir kullanım alanının olduğunu söylemek zor fakat ilgi çekici olduğu kesin.

 

http://www.youtube.com/v/7RpcC1CKFdY?fs=1&hl=en_GB

 

:: Sizce bu teknoloji pratik bir amaç için kullanılabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Buzdan Dokunmatik Ekran Olur mu?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Nokia buzdan dokunmatik ekran yapacağına adam gibi telefon yapsın. Abuk sabuk şeylere kafa yormasın mühendisleri.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    bildigm kadarıyla nokia nın esas projesi kablosuz ş***** tanecik yapılı elektriği dalgalarla gonderecek…

" Buzdan Dokunmatik Ekran Olur mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Buzdan Dokunmatik Ekran Olur mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Buzdan Dokunmatik Ekran Olur mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "