Okunma

Nokia Erimeye Devam Ediyor


28 Ocak 2011 Cuma 07:45
Nokia Erimeye Devam Ediyor

Cep telefonu denilince akla ilk gelen markalardan biri olan Nokia, son dönemde eski günlerini mumla arar bir hale geldi.

Akıllı telefonların yaygınlaşmaya başlamasından itibaren rakiplerine ayak uydurmakta zorlanan Nokia her geçen yıl biraz daha geriliyor. (Hangi Telefonun Ekranı Daha İyi?)

2010 yılının son çeyreğine ait mali verilerini açıklayan firmanın bu dönemde 745 milyon Euro net kâr elde ettiği belirtildi.

Bu rakam kulağa çok fazla gelebilir fakat geçen yıl aynı dönemde şirketin 950 milyon Euro kâr ettiği düşünülürse, yaklaşık %20 seviyesindeki bu düşüş Nokia için hiç de hoş bir haber olmasa gerek.

Düşüşü N8 de durduramamış gibi gözüküyor

Pazar Payı da Düştü

Son çeyrekte Nokia’nın pazar payı da geçen sene aynı döneme göre düşmüş durumda. 2009’un son çeyreğinde %35′lik bir paya sahip olan şirket, şimdi %31 seviyesinde. Nokia’nın sattığı ürün sayısı da geçen seneye oranla %3 düşmüş durumda.

Nokia CEO’su Stephen Elop piyasanın çok rekabetçi bir hale geldiğini ve çok hızlı değiştiğini, Nokia’nın buna ayak uydurması için daha hızlı değişmek zorunda olduğunu söyledi.

:: Nokia’nın hatası sizce ne?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Nokia Erimeye Devam Ediyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  nokia da tasarım berbat fiyat çok düşsün baklım daha çok …

 2. QUERCUS dedi ki:

  eskiden tek marka olarak lider nokia geliyordu ama artık onu neredeyse sollamaya geçen samsung var neredeyse nokianın aynı özellikli telefonundan 100 tl daha ucuz olunca milletde neden daha fazla versin ki ?
  samsungu sevdiğimi söyleyemem ama nokianın tahtına göz diktiği kesin

 3. limerick dedi ki:

  Symbian forever, ben cok memnumum. ozeliklike son versiyonu harika.

 4. spybot dedi ki:

  Önünde samsung var..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kafayla daha çok düşerler… Keşke imkân olsa da Nokia’nın Türkiye pazarındaki konumunu da gösterebilseniz. Benim tahminin durum daha vahimdir.

 6. orcnd dedi ki:

  nokia’nın satış stratejisi eskidi artık. bir sürü çeşit çıkar pazara herkeze hitab et devri bitti artık. insanlar tüm özellikleri tek telefonda istiyor. bu da ileri teknoloji gerektiren bir şey. ayrıca nokia’nın genel olarak tasarımları da berbat. ucuz telefon piyasasında da samsung olduğu için ekmek yiyemez. nokia’yı kurtarabilecek tek şey android’e geçmesidir. android’e geçip symbian kitlesini android’e yönlendirebilirse yazılım konusunda bir adım öne geçebilir. eksilerde olan ivmesini tekrar sıfırlayabilir aklını kullanırsa artıya bile geçebilir

 7. sdmh dedi ki:

  Aynı şekle, aynı menüye sahip birbirinden çok farklı olmayan çok fazla model var. Azcık değiştirir satarım zihniyeti.

 8. raxetul dedi ki:

  Qt’yi Symbian a katmaları benim için bir anlam ifade ama Symbian ın menü anlayışı tasarımı yüzünden başka insanlar için hiç bir anlam ifade etmiyor. Symbian da ya radikal kararlar alacaklar ya da Symbian’ı bırakacaklar. Android üzerinde etkili bir şekilde çalışan Qt uygulaması geliştirilebileceğini bilsem düşündüğüm telefon Nokiz C7 den kolaylıkla vazgeçerim.

 9. clients dedi ki:

  nokia çağa ayak uyduramıyor. geride kaldı android ile anlaşırsa tekrar eski günlerine döner

 10. evowinds dedi ki:

  Nokia yükselirken iyiydi. Ãœrün politikasını değiştirmeli bence. Aynı özelliklere yakın 10 – 15 tane telefon çıkarıyor parasıda farklı.
  Millet de haklı oalrak Samsung alıyor. Gerçi bende Samsung alacaktım ama kampanyayla ASUS M10 aldım
  Akıllı telefonlar Nokia’nın sonunu getirdi. Symbian’a da sahip çıkmadı, adam gibi sahip çıkıp düzgün telefon yapsaydı bu durumda olmazdı…

 11. fraud3 dedi ki:

  Ne bu symbian nefreti anlamıyorum.. Böyle mesajlar yazıldıkça n8’den çok kazık yemişim gibi geliyor.O kadar para verdik yaşasın symbian

 12. Seph dedi ki:

  Bende Maemo işletim sistemi kullanan bir Nokia sahibiyim. Fiyat performans olarak Nokia’nın oldukça zayıf olduğunu düşünüyorum. Tasarım anlamında da üstünlüğü Samsung gibi firmalara kaptırınca yapacak pek bir şey kalmıyor…

 13. EropaKING dedi ki:

  SYMBIAN…

  Allah, Nokia’nın belasını Symbian ile vermiş zaten…Onlarda bu belayı hem seve seve hem de tepe tepe kullanıyorlar..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Symbian da ısrarcı olması.

 15. balcis dedi ki:

  -tiz emir veriyorum kamera megapikselleri 15’e, romlar ramler 1,5 katına çıkarılsın
  -peki işletim sistemini ne yapalım haşmetlüm devletlüm.
  -symbian iyidir kalsın o. yok yok kalsın ***** />

  sürünsün nokia sürünsün.

 16. kavrak dedi ki:

  beter olsun

" Nokia Erimeye Devam Ediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia Erimeye Devam Ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia Erimeye Devam Ediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "