Okunma

Nokia güvenliği ön plana almaya hazırlanıyor!


16 Mart 2017 Perşembe 04:00
Nokia güvenliği ön plana almaya hazırlanıyor!

Nokia tarafından yapılan açıklamaya göre firmanın Android tabanlı tüm akıllı telefonları artık aylık olarak düzenli güvenlik güncellemeleri alacak. Nokia’nın bu açıklamasının Twitter üzerinden kendilerine yöneltilen bir soruya yanıt vermek aracılığıyla yapıldığını da belirtelim.

Güvenlik güncellemeleri ile Android güncellemeleri farklı mı?

Aşağıda görebileceğiniz Twitter diyalogunda bir kullanıcının, “İnternet sitenizde Android için güncel ibaresi yer alıyor. Bu sözünüzü daha ne kadar sürdürebileceksiniz? Çünkü Google Pixel en az iki yıl güncellik garantisi veriyor.” şeklinde gönderdiği tweet’e verdiği yanıt ise kendinden emin bir şekilde oldu denebilir.

Zira Nokia, “Ürünlerimiz tüm Android güncellemelerini ve bunun yanında da aylık olarak güvenlik güncellemelerini alacaktır.” yanıtını verdi. Bu yanıttan anlayabildiğimiz şey de, Android sürümleri güncellendikçe Nokia’nın tüm akıllı telefonları da destek verebildikleri sürece güncellenmeye devam edecek.

Bunun haricinde de oluşan güvenlik açıklarını kapamak amacıyla Nokia’nın kendi güncellemeleri de kullanıcılara sunulacak. Bu güncellemelerin ne zaman başlayacağı konusunda ise bir bilgi verilmedi.

:: Nokia’nın sözünü tutabileceğine inanıyor musunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Nokia güvenliği ön plana almaya hazırlanıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Android cihazların en büyük sıkıntısı güvenlik konusudur. Bu konuda nexus ve pixel cihazlar sadece avantajlı diye biliyorum. Fakat bazı üreticiler artık müşterilerini ellerinde tutmanın en iyi yolunun güvenlik güncellemelerinden geçtiğini farkettiler. Diğer taraftan da yasal ciddi sorunlarda cabası. En azından bu da bir ilerleme. Yazılım güncellemesi olmasa bile güvenlik güncellemesi çok önemli ve üreticilerin bu işin takipçisi olmaları şart. Fakat aşırı hırslı üreticiler güvenli cihazlar satmak yerine yüzlerce cihaz satmayı tercih ediyorlar. Bu da kararlı çalışmayan güvenlik problemleri olan onlarca cihaza ortam hazırlıyor. Okuyoruz android cihazlar tehlike altında ama güvenlik güncellemesi yok. Ne kadar sıkıntılı cihazlar kullandırdılar bize. Apple'da bir güvenlik açığı oldumu hemen bir yama bir düzeltme yapılıyor. Diyeceksiniz ne yapalım apple pahalı. Ama bankacılık işlemleri yaptığımız cihazların güvenliği de biraz önemsenmeli… Firmalar çok değil güvenli cihazlar üretmeli ve en az 3 yıl güvenlik güncellemesi devam etmeli.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  NOKİA GÜNCELLEME KONUSUNDA EN SAĞLAM FİRMA

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Meali "Google bu donanıma destek verdiği sürece". Lumia'lar 3 sene güncelleme aldı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hayırlısıyla bi gelselerdi sonrasını düşünürdük be

 5. SDN Okuru dedi ki:

  BlackBerry Priv her ay duzenli olarak security update oluyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia bunu yaparsa çıtayı bayağı uçurur.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Biz Samsung dan ne sözler duyduk güncelleme olayı android in en sıkıntılı konusu

" Nokia güvenliği ön plana almaya hazırlanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia güvenliği ön plana almaya hazırlanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia güvenliği ön plana almaya hazırlanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "