Okunma

Nokia MIKA son kullanıcılar için değil!


30 Ocak 2017 Pazartesi 09:00
Nokia MIKA son kullanıcılar için değil!

Pazarda her markanın özel bir dijital asistanı olduğunu görüyoruz. Öte yandan Nokia tarafından geliştirilen Çok Amaçlı Sezgisel Bilgi Asistanı ya da kısa adıyla MIKA herkes için değil. Bu anlamda Viki‘nin akıbeti de ortaya çıkmış gibi gözüküyor. İşte, Nokia MIKA’nın hedef kitlesi.

MIKA telekom operatörlerine destek verecek!

Google Asistan, Apple Siri, Microsoft Cortana, Samsung Bixby gibi birçok dijital asistan mobil cihazlarda son kullanıcılara destek sağlarken ve sağlayacakken, Nokia MIKA farklı bir hedef kitle seçmiş durumda. MIKA desteğini telekom operatörlerine sunacak.

Odağını son kullanıcılar yerine telekomünikasyon operatörlerine çeviren Nokia, MIKA ile mühendislere sesli etkileşim üzerinden kritik bilgiler sağlayarak zaman ve kaynak kazanılmasını sağlayacak.

17-01/29/nokia-mika-02.jpg

Artırılmış zeka ile otomatikleştirilmiş öğrenmeyi bir araya getiren MIKA, birçok araç, doküman ve veri kaynağına erişim sağlıyor. Bunların dünya çapındaki Nokia projelerinden derlenmiş, Nokia AVA bilgi kütüphanesinden olduğunun altı çiziliyor.

Operatöler, şirketin Nokia AVA bilişsel servislerinden gücünü alacak olan MIKA’ya erişimi web ve mobil istemciler ile sağlayabilecekler. Dijital asistan, birçok önemli doküman ve veri kaynağının yardımıyla diğer ağlarda görülen problemlerle ilgili öneriler de sağlayacak.

Nokia’nın ağ biriminin 5G, Nesnelerin İnterneti gibi teknolojiler odaklı olarak çalıştığının da altını çizelim. HMD’ye lisanslanan Nokia markası ise bu yıl içerisinde yeni akıllı telefonlarını piyasaya sürecek.

:: Nokia’nın telekomünikasyon odaklı bir dijital asistan sunması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Nokia MIKA son kullanıcılar için değil!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia'nın akıllanması için birkaç kez daha batması lazım sanırım.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İsim Zika gibi olmuş ama Nokia bu. Başarılı olacağına inanıyorum.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  melamin çıkacak bundan sonra asıl siz o zaman görün;)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Adam buyuk oynuyor.

" Nokia MIKA son kullanıcılar için değil! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia MIKA son kullanıcılar için değil! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia MIKA son kullanıcılar için değil! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "