Nokia, VR alanında yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor!


10.10.2017 21:00:53
Nokia, VR alanında yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor!

Nokia tarafından 2015 yılında tanıtımı gerçekleştirilen ve üzerinde yer alan 8 adet kamera ile dikkat çeken sanal gerçeklik kamerası OZO hakkında elde edilen tüm detayları o dönemde sizler ile paylaşmıştık.

Sinema sektörü ve profesyonelleri hedefleyen Nokia OZO VR donanımsal tarafta 2K çözünürlüklü sensörleri ile üst seviye bir performans sergiliyor olsa da, 60 bin dolarlık bir fiyat etiketi ile beklenilen ilgiyi görmedi.

Nokia, OZO VR için geliştirme sürecini durdurdu!

Cihazın fiyatında 15 bin dolarlık indirim yapılması profesyonellerin ilgi göstermesi için yeterli olmamış. Zira, bugün yaptıkları basın açıklamasında sanal gerçeklik pazarının beklenilenden daha yavaş geliştiğini belirten Nokia yetkilileri, OZO VR’nın geliştirme sürecine son verdiklerini açıkladı.

Ozo VR

Bu karar sonrasında Finlandiya, ABD ve İngiltere‘de şirketin sanal gerçeklik departmanında çalışmakta olan toplam 310 kişinin işten çıkarılacağı açıklandı. Bu sayı Nokia’nın yüzde 35‘lik kısmına tekabül ediyor.

İş gücünün üçte biri ile yollarını ayıracak olan Nokia Technologies, daha etkin ve doğru yatırımlar için dijital sağlık alanına ve patent lisanslama hizmetlerine odaklanacağını açıkladı.

:: Nokia’nın VR çalışmalarına son vermesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?


 • yazarMehmet Ali Ertunç

  2015 yılının Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Pilot olma hayali ile uçaklara olan hayranlığı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Nokia, VR alanında yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor!” üzerine 4 yorum

  1. tugrul dedi ki:

   işçi çıkaran zihniyet kötü bir şey madem neden alıyorsun – sana bir şey diyeyim nokia o android telefonlarında satılmayacak istediğin kadar diren sen ölüsün ve oraya laiksin ;).

  2. A dedi ki:

   Daha durun siz… bu gidişle asıl işten çıkarmaklar mobil bölümünde olacak. Efsane geri dönüyormuş! Pehh efsaneye bak!

  3. Sana Ne? dedi ki:

   haydeeeee

  4. SDN Okuru dedi ki:

   İşçi çıkaran zihniyeti kınıyorum.

  Yorum yazın

  Geri bildirim