Okunma

Nokia, Geliştiricilerin Gönlünü Alıyor


14 Ocak 2009 Çarşamba 19:41
Nokia, Geliştiricilerin Gönlünü Alıyor

GNU/Linux altındaki en popüler pencere yöneticisi KDE‘nin temelini oluşturan geliştirme arayüzü Qt’nin yaratıcısı Trolltech geçtiğimiz sene Nokia tarafından satın alınmıştı. Nokia, şirketin ismini Qt Software olarak değiştirdiyse de Qt’nin lisansı konusunda geliştiricileri zora sokacak herhangi bir değişim yapılmadı. Zaten bunu da KDE’nin dördüncü ana sürümünde gelen özelliklerle görmüş olduk. Şimdi ise Nokia, geliştiricilere yeni seçenekler sunmaya devam ediyor.

Daha Fazla Özgürlük

Nokia, geliştiricileri özgür bırakmakla ünlü bir teknoloji firması. Özellikle de Symbian işletim sistemine sahip cep telefonlarına uygulama geliştirmek istediğiniz zaman her türlü yazılım geliştirme setine ücretsiz sahip oluyorsunuz ve yükleyebileceğiniz yazılımlar konusunda da Nokia sizi oldukça serbest bırakıyor. Aynı şekilde, Qt’nin 4.5 sürümünde de geliştiriciler LGPL (bir alt seviye GPL lisansı) ile kodları açabilecekler. Bu sayede, ne ticari lisansla tek bir firmaya bağlı kalmak zorunda olacaklar ne de GPL’in katı kurallarıyla sınırlandırılmış olacaklar. Qt 4.5 Mayıs ayında yayınlanacak.

:: Nokia, Qt’yi ne zaman Symbian’a uyarlayacak.

Bilgi için: Nokia
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nokia, Geliştiricilerin Gönlünü Alıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nokia, Geliştiricilerin Gönlünü Alıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nokia, Geliştiricilerin Gönlünü Alıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "